Боржникам з аліментів підготували великий пакет покарань, а іншій стороні – зобов’язань

Міністерство юстиції підготувало новий пакет законопроектів, які пропонують посилити відповідальність осіб, що ухиляються від сплати аліментів.

Ці пропозиції вже підтримали у Верховній Раді. Чекають тільки підпису Президента. За словами радника Міністра юстиції України Андрія Помазанова, який сьогодні відвідав Рівне, нововведення запрацюють вже цієї осені.

Цього року, 6 лютого, вступив у силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів». Автори, аби кожного разу не повторювати цю довжелезну назву документу, вигадали спрощену  –  «Чужих дітей не буває».  Попри скептичні відгуки на початках, закон таки діє.

Начальник Головного територіального управління юстиції в Рівненській області Микола Станіщук на підтвердження цьому наводить статистичні дані:

– Після прийняття першого законодавчого акту «Чужих дітей не буває» по Рівненщині у 2018 році було стягнуто 44,2 мільйона гривень аліментів. Тоді як за аналогічний період  минулого року – тільки 23,6 мільйона гривень. Це майже вдвічі більше. Складено 394 протоколи про вчинення боржником адмінправопорушень, а суди винесли 35 постанов про накладення на боржника стягнення у вигляді суспільно корисних робіт, – каже начальник.

Нагадаємо, що з 6 лютого Кодекс України про адміністративні правопорушення на підставі Закону було доповнено статтею 183-1, яка передбачає призначення боржнику (за аліментами) виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин за несплату аліментів на утримання дитини. Оплата за такі роботи спрямовується на погашення заборгованості зі сплати аліментів. У разі ухилення від суспільно корисних робіт їх може бути замінено адміністративним арештом на строк до 15 діб.

Окрім цього, боржник-неплатник може бути обмежений: у виїзді за межі України, у праві управління транспортним засобом, у використанні певних видів зброї або, наприклад, бути обмеженим у праві на полювання, що, вочевидь, змушує багатьох платників аліментів потурбуватись про своєчасний платіж для своєї дитини.

А ще для більш суворішого покарання суд може зобов’язати боржника виконувати суспільно корисні роботи. До того ж у випадку несплати аліментів боржником більше шести місяців утримувач дитини має право самостійно вирішувати питання щодо виїзду дитини за кордон з метою навчання, лікування чи відпочинку.

– На сьогодні ми побачили необхідність удосконалення тих законодавчих норм, які вже ухвалили. Новий законопроект «Чужих дітей не буває» передбачає збільшення мінімальної суми аліментів на утримання дитини. Коли раніше ми говорили, що щомісяця одне із батьків сплачує на користь дитини суму не більше 50% прожиткового мінімуму, то сьогодні ми маємо гарантовану суму – не менше ніж 1 прожитковий мінімум. Якщо говорити у цифрах, то раніше це було не менше 900 гривень, сьогодні ми говоримо про 1800 і більше, – розповідає радник Міністра юстиції України Андрій Помазанов.

Окрім того, запроваджується система фінансових санкцій для тих батьків, які грубо ігнорують права дитини:

– не платиш аліменти 1 рік і більше – сума боргу автоматично зростає на 20%;

– не платиш 2 і більше роки – сума додаткової сплати сягне 30%;

– не платиш від 3 років – сума боргу збільшиться на 50%.

 

– Для боржників запроваджується нове покарання у вигляді недопуску до керівних посад на державній службі і до участі у виборах. Йдеться про людей, які не платять аліменти більше ніж 4 місяці.

Ми прийняли такі норми, що дозволяють звільнити держслужбовця, який не платить аліментів, і встановили обмеження на призначення боржника на держслужбу, аж поки він не погасить заборгованості перед дитиною,  – роз’яснює Помазанов.

 

Збільшують строк суспільно корисних робіт, а також адміністративний арешт до десяти діб для тих, хто ухиляється. В управлінні юстиції кажуть, що вже побачили ефективність таких заходів.

Якщо людина буде ухилятися від суспільно корисних робіт, від уплати аліментів, то до нього буде застосовано такий вид покарання, як арешт на 10 діб. За прикладом ЄС вводиться і кримінальна відповідальність із тюремним строком до 2 років, якщо боржник з аліментів ухиляється від суспільно корисних робіт.

Варто зауважити, що після прийняття першої частини законопроекту «Чужих дітей не буває», ЗМІ почали повідомляти про збільшення випадків шантажу одним з батьків, який утримує дитину, іншого, який добровільно сплачує аліменти, проте не декларує це документально. У зв’язку з цим збільшились випадки підписання батьками дитини договору щодо визначення місця проживання дитини, в якому визначається порядок та умови утримання дитини, порядок та умови сплати аліментів (за бажанням сторін) та інші умови, які запобігатимуть неправомірному шантажу аліментами.

– Ми удосконалили навіть ту законодавчу базу, яка існує і працює: йдеться про обмеження щодо керування транспортним засобом. Якщо раніше цей захід вводили тільки після того, як заборгованість перед дитиною перевищить шість місяців, то тепер боржника «пересадити» на громадський транспорт можуть вже за 4-місячну заборгованість, – розповідає радник.

Аби унеможливити випадки шантажу одним із батьків чи виключити випадки, коли добросовісним платникам аліментів відмовляють у побаченнях з дитиною, законотворці внесли поправку.

– До людини, з якою проживає дитина, так само можуть бути застосовані санкції, передбачені першим пакетом. Тобто, якщо мати отримує аліменти, але не дозволяє бачитися батькові з дитиною, то виконавча служба може обмежити права керування транспортним засобом чи виїзд за кордон (і так далі) такій матері. Батьки повинні розуміти: якщо ти народив дитину – повинен її забезпечити і довести до дорослого життя, – підсумував радник.

Відомо, що законопроект уже близько тижня тому було направлено Петру Порошенку на підпис.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ