Рівнянам нагадують про гепатит: більшість людей не знають, що вони інфіковані

28 липня планета відзначає Всесвітній день боротьби з гепатитом. Щорічно від різних видів гепатиту у світі помирає більше двох мільйонів людей. За даними Міністерства охорони здоров’я України, в нашій країні більше мільйона людей інфіковані вірусами гепатиту В і близько 1,2 мільйона – вірусами гепатиту С. На Рівненщині кількість хворих на хронічні гепатити теж збільшується і нині становить понад 11 тисяч осіб.

День боротьби з гепатитом став можливістю нагадати про всю серйозність цього недугу, з яким напряму або опосередковано стикається кожен третій мешканець Землі. В управлінні охорони здоров’я Рівненської ОДА провели прес-конференцію, на якій розповіли про темпи розповсюдження гепатитів на Рівненщині та шляхи обстеження та лікування.

– Останній рік у нас відмічається ріст вірусного гепатиту А. За минулий рік було зареєстровано 107 осіб, і це значно більше в порівнянні з минулими роками. Крім того, більше ніж у два рази почали хворіти на гострий гепатит В. Щорічно на 150-200 осіб більше хворіють гострим гепатитом С. Пацієнти відчувають підвищення температури тіла, болі в правому підребір’ї, потемніння сечі, безбарвний кал. При хронічних гепатитах В та С хронічна симптоматика мінімальна. Тому вважається, що 90% людей, які мають цей недуг, практично не знають про свою патологію. Потрібно проводити якомога більше обстежень, щоб люди знали про таку хворобу і її наслідки, – розповіла завідувачка Рівненського обласного лікувально-діагностичного гепатологічного центру Галина Мартинюк.

Обласний гепатологічний центр розпочав свою діяльність у 2000 році. З тих пір заклад щорічно працює з навантаженням. Зокрема, за минулий рік пролікували понад 600 осіб. Основну масу стаціонару складають хворі з хронічним гепатитом С – таких майже 50%. На сьогоднішній день на диспансерному обліку нараховується 3 532 пацієнта по гепатиту С, по хронічному гепатиту В – 1 952 людини. Крім того, в області більше 1 200 пацієнтів хворих на цироз печінки. За минулий рік від гепатитів у Рівненській області померло 269 осіб, із них 40 осіб з Рівного.

Наразі в області діє програма по отриманню препаратів для лікування гепатиту В і С. В цьому році планують безкоштовно пролікувати більше 100 пацієнтів. Водночас повне обстеження на гепатит проводиться за рахунок хворого (близько 5 тисяч гривень). У той же час можна пройти попередні обстеження у вірусній лабораторії за 47 гривень.

Медики наголошують на важливості проведення профілактичних щеплень від гепатиту новонародженим діткам. При цьому багато батьків сумніваються у доцільності щеплень, побоюючись побічних ефектів.

– На сьогоднішній день в лікувальних закладах міста є 1300 доз корейської вакцини від вірусного гепатиту в дітей. Вона широко застосовується в цілому у світі. Питання профілактики вірусного гепатиту надзвичайно важливе. Маючи маленьку дитину, батьки задаються питанням, чи варто проводити стільки щеплень в перші дні її життя. По-перше, є світова практика, а по-друге, ми не знаємо, що нас чекає в житті. Вакцини достатньо, будь-ласка, щеплюйтесь, – зазначила заступниця начальника управління охорони здоров’я Рівного Вікторія Покоєвчук.

У середу на майдані Незалежності в Рівному провели інформаційно-просвітницьку акцію з нагоди Всесвітнього дня боротьби з гепатитами. Кожен бажаючий міг безкоштовно пройти швидкий тест на визначення антитіл до гепатиту С. Крім того, представники благодійного фонду «Наше майбутнє» роздавали перехожим засоби захисту (презервативи) та інформаційні листівки.

– Кожна людина потенційно знаходиться в зоні ризику. Інфікуватися гепатитом можна в стоматології, під час хірургічних операцій, роблячи пірсинг або татуювання, чи вколовшись забрудненим шприцем. Ми хочемо привернути увагу людей до цієї проблеми, тому що це важливо. Чим більше людей буде знати про те, як себе можна захистити, тим здоровішою буде нація, – додав представник благодійної організації Станіслав Плещинський.

До слова, під час минулорічної акції в центрі Рівного гепатит діагностували у близько десяти людей, переважно середнього віку.

Статистика свідчить, що більшість людей не знають про те, що вони інфіковані: у 80% випадках хвороба розвивається безсимптомно, непомітно для людини і переходить в хронічну форму, яка закінчується цирозом та раком печінки.

Рівнянка Руслана звернулася до лікаря, коли почала відчувати загальне фізичне недомагання. Однак жінка припустити не могла, що в неї виявлять гепатит.

– Я людина активна, веду здоровий спосіб життя, спілкуюся з друзями, колегами. Але почала відчувати, що у мене не вистачає сил. Виявилось, що у мене підвищені показники по обстеженням. Печінка на 1 см збільшена, а так все в порядку. Люди живуть з більшими проблемами і нормально функціонують. Підвищення температури в мене не було. Не скажу, що я аж падала, але загальну слабкість відчувала. Хочу застерегти людей: якщо ви відчуваєте, що з вашим здоров’ям щось не те, ідіть до лікаря. Від того, що ви будете соромитися чи боятися, ця проблема не буде вирішена. Гепатитом може захворіти кожна людина. Потрібно не опускати руки, приходити до лікарів. Якщо ви ведете здоровий спосіб життя, то проживете до глибокої старості, – впевнена жінка.

Лікарі кажуть, що українці мало поінформовані щодо загроз здоров’ю від ураження гепатитами і рідко звертаються до лікарів. Водночас вчасне обстеження дозволить виявити можливу хворобу та полегшити процес лікування.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ