Чи вистачить європейських грошей на реставрацію рівненського підземелля?

Ще у листопаді 2016 року у рівненському парку ім. Шевченка виявили підземелля. Працівники з цікавості почали розкопувати провалля. Побаченим були приголомшені – під землею виднілася кімната. Знахідкою вже неабияк зацікавились археологи та управління культури Рівнеради.

Дослідивши все, що встигли, фахівці припустили, що це підземні тунелі князів Любомирських – польських шляхтичів, які були власниками Рівного впродовж двохсот років. Цегла з підземної кімнати виготовлена в ХІХ столітті. А згодом київські фахівці, дослідивши зразки цегли з розкопок у парку Шевченка, повідомили, що Рівне може бути на кілька сотень років старіше, ніж вважалося дотепер. Нагадаємо, що офіційна дата першої згадки нашого міста зараз – це 1283 рік. Та за результатами аналізу, встановили, що в центрі міста були споруди ще у 10-12 століттях.

Та поки науковці працюють із найденим матеріалом, в управлінні культури і туризму взялися цей артефакт перетворювати у цікавий об’єкт туризму. Бо вже за якийсь час після виявлення підземелля, на його облаштування управління виграло грант у розмірі 443 тисячі 835 євро. Крім того, 10% від цих коштів  виділять з міського бюджету на блогоустрій навколишньої території.

Відповідно до проекту, в підземеллі мали б організувати звуко-світлове шоу, яке вмонтують у фундамент, облаштувати квест-кімнати. Час іде, а змін поки не видно. За словами начальника управління культури і туризму Рівненської міської ради Тараса Максименка, чиновники готуються до підписання угоди:

– В Європі не менш бюрократична процедура, ніж у нас в Україні. Щоб підписати грантову угоду – треба отримати приблизно 6 підписів від європейської комісії. Окрім того, ми стикнулися з проблемою перекладу. Оскільки управління вперше бере участь у таких проектах, ми не маємо перекладених англомовних документів. Тож зараз ми здали в бюро перекладів перекладати наші реєстраційні документи, довідку про неприбутковість, виписку з державного реєстру… Аби ці документи були з печатками, нотаріально завірені і докладені до цього контракту. Ми не запізнюємося, але  насправді Європа звикла так: якщо вона дає хоча б одне євро  – має бути все вичитано до бубочки, щоб далі не було ніяких перепон по реалізації проекту. Ми ж, тим часом, робимо історико-містобудівне обґрунтування. Бо скоріш за все, оскільки це пам’ятка архітектури,  і скоріш за все, це буде реставрація з влаштуванням входу. Нам дехто дорікав, чому ми не оголошуємо проект на вхід… але ж це тільки вхід! Насправді, європейських грошей вистачить на те, щоб законсервувати, облаштувати квест-кімнати в підземеллі і влаштувати невеличкий вхід, – роз’яснює начальник.

Як і планували раніше, саме підземелля облаштують у вигляді двох інтерактивних квест-кімнат. При вході передбачили столики для управлінців, невеличкий гардероб.

– Тобто це вхідна група. Це не буде щось таке масштабне. Усі проекти, які передбачають великі надбудови – це все мрії-мрії. Нічого такого не буде. На жаль, у нас немає таких грошей для масштабних проектів. Європа виділила кошти виключно на те, на що виділила: облаштування двох квест-кімнат, збереження тієї пам’ятки і влаштування входу. Одну кімнату, найменшу, ми плануємо зробити повністю інтерактивною, де всюди будуть цікаві зображення, де підлога, стіни, навіть стеля буде «жити» своїм життям. Одна кімната у нас буде великою, для групи до 6 людей, а друга квест-кімната буде меншою, швидше всього для пар, для дуетів, для 2 осіб, які вирішать провести у нас час. Основна цільова аудиторія – підлітки. Для яких у Рівному, насправді, є не так багато розваг. Хочемо зробити містично-історичні квести. Містичні – тренд, а історичні – наше наполягання, – розповів Максименко.

За його словами, інтерактивні  кімнати розроблятиме місцева фірма. За попередньою інформацією, на ці роботи передбачено близько 20 тисяч євро.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ