Звідки на вулицях Рівного зграї кусючої мошки?

Останніми днями у Рівному спостерігається масове нашестя мошки. Комахи атакують містян як в парках, так і на вулицях з незначною кількістю рослинності. Мешканці міста жаліються на укуси мошкари, після яких залишаються червоні сліди та набряк на шкірі. Рівненські старожили кажуть, що не пам’ятають такого нашестя цих комах на території міста.

Рівненський науковець-біолог Ростислав Шикула зазначає, що мошка була нехарактерна для нашої території ще 20 років тому. Однак із глобальною зміною клімату ці комахи емігрували до нас з інших територій. Оскільки мошка не є корінним представником тутешньої фауни, немає й достатньої кількості тварин та паразитів, які б харчувалися нею.

Посприяла різкому та масовому поширенню дрібної мошки сніжна зима та різке потепління. Для людини небезпечними є самки мошки, які живляться кров’ю та швидко набирають жир. Самці споживають сік рослин та квітковий пил.

– Може бути такий варіант, що ці мошки з’явилися у зв’язку з глобальною екологічною ситуацією в західній Україні, потеплінням зим. Для прикладу, богомоли теж були нехарактерні для нашого регіону, але сьогодні вони є в Рівному. Це пов’язано з підвищенням температурного режиму зимівлі даних комах в личинковій стадії. Личинки спокійно перезимовують і дають покоління, – пояснює Ростислав Шикула.

Поширенню мошки сприяє й загальна хімізація сільськогосподарських угідь. Це призводить до того, що винищуються хижі комахи та птахи, які харчуються даним видом.

– Якби була достатня кількість птахів, які харчуються мошками, наприклад, стрижів, то мошки нас так би не заїдали, – додає біолог.

Комахи мають здатність до масового розмноження за певних умов. Крім екологічного фактору, ще можуть впливати фізичні явища – зміна сонячної радіації, температурний режим, відсутність або наявність опадів. Науковець зазначає, якщо прослідкувати такі зміни за багато років, то можна побачити, що активізується певний вид комах.

– Сезонні зміни впливають на активність комах і на активність рослин. У зв’язку з ранньою весною ми маємо загальний цикл зміни активності комах. Мошка – це не останній показник, який ми на собі відчуємо. Далі ситуація може вплинути на сільське господарство, активізуються інші комахи. Може виникнути ситуація, що комахи вже прокинулися, а деякі рослини лише починають сходити. Тому через такі фактори можна отримати вплив на сільське господарство, – розповів Ростислав Шикула.

Лікарі зазначають, що мошку відлякує різкий запах. Щоб убезпечити себе, потрібно намастити відкриті ділянки шкіри гвоздикою або риб’ячим жиром. Варто пам’ятати, що мошки особливо активні вранці та перед заходом сонця, а також перед дощем. Збираючись на прогулянку, бажано відмовитись від футболок та шортів.

Після укусів необхідно продезінфікувати рани, особливо якщо з’явилася кров. Для цього підійде перекис водню або спирт. Протипоказано розчісувати рани від укусів, адже це лише продовжить процес їхнього загоювання.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ