Чому рівненських котів хочуть визнати частиною екосистеми міста

Зоозахисники Рівного вимагають визнати котів частиною екосистеми міста. Відповідне рішення Рівнеради начебто планували затвердити на останній сесії рівненської міської ради. Однак поки не розглянули. Тож до Міжнародного дня котів, який світова спільно відзначає 1 березня, чотирилапі лишилися без «подарунка». Чому зоолюбителі так вболівають за прийняття цього рішення і як ставиться до цього міська влада – дізнавалися наші кореспонденти.

Ще торік у березні рівняни зареєстрували електронну петицію із вимогою визнати котів частиною екосистеми міста. Тоді автор петиції Наталія Ющук записала: «Визнати вуличних котів частиною екосистеми міста Рівного, дозволити їм вільно жити в підвалах, на горищах та в інших місцях їх постійного перебування та знищувати гризунів. В нашому місті непоодинокими є випадки замуровування котів у підвальних приміщеннях житлових будівель, що призводить до їх мученицької смерті. З метою заборони вчинення таких дій, що суперечать Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», просимо визнати вуличних котів частиною екосистеми міста Рівного та заборонити їх вбивства.»

На основі цього електронного звернення фахівці розробили проект рішення, який зараз депутати розглядають на комісіях. Згідно із документом, з-поміж іншого, котам просять надати доступ до комірних приміщень у багатоквартирних будинках, аби «пухнасті» ловили гризунів; заборонити  вилов безпритульних котів на території міста Рівного за окремими винятками; регулювання чисельності безпритульних котів у місті Рівному здійснювати способом стерилізації з обов’язковою вакцинацією та візуальною ідентифікацією. А контроль за виконанням цього рішення покладається на членів комісій Рівнеради та управління ЖКГ. Саме це формулювання стало «каменем спотикання».

Бо голова комісії міського господарства Назарій Поліщук через це просив виключити пункт про вільний доступ котам до підвалів, адже проконтролювати його виконання начебто неможливо:

– Я не відчуваю у собі сил, що зможу забезпечити права котів у місті Рівному і надати їм доступ до підвальних приміщень. Тому не буду підписуватися під тим, що не можу виконати апріорі. Ну от уявіть собі, як ми можемо змусити виконати це прохання ОСББ, де умовно все зачинено? Питання лише стоїть про холодну пору року. В нас є купа об’єктів комунальної інфраструктури, де коти мають можливість погрітися.

Утім, незважаючи на те що заступниця начальника УЖКГ Рівного Олена Москальчук запевнила, що рішення носить радше декларативний характер, члени комісії все ж його підтримали:

 – Прийняття цього рішення дасть можливість захистити котів як частину екосистеми. Це рішення носить швидше декларативний характер, можливо, як прохання до всіх власників та утримувачів житлових будинків не перешкоджати перебуванню котів у підвальних приміщеннях. Стосовно фінансування, то на стерилізацію котів у рамках громадського бюджету передбачено 99 тисяч гривень. Єдина проблема – котів немає де перетримувати. Зараз ведуться перемовини із зоопарком, можливо, там десь буде місце, бо в нашому міському притулку для собак такого місця для котів немає, – резюмувала Олена Москальчук.

До слова, додала чиновниця, у суспільстві до подібного проекту ставляться по-різному: одні з насмішками, інші сприймають нормально. Депутати ж на комісії сміху не стримували. Депутат Рівнеради Святослав Євтушенко навіть пожартував, що окремий пункт варто було б прописати стосовно чорних котів.

– Щоб не складалося враження, що я котоненависник, бо посміхаюся… скажу, що досить цікава ситуація, бо вперше розглядаємо подібне рішення. Але насправді я сам зранку виношу недоїдки безпритульним котикам. Я їх люблю. Тож не подумайте, я не хочу жодним чином образити рівненських котів, – додав депутат Олег Дзецько.

Насправді подібні рішення давно прийняли у польському місті Варшава, кілька років тому і у Львові та Києві. Там обґрунтовують, що необхідно дати можливість котам вільно жити та пересуватися по підвалах, на горищах та в інших місцях їх постійного перебування. А рівненські зоозахисники запевняють, що нашому місту подібне рішення необхідне як ніякому іншому, бо ж тут немає притулків.

–  В окремих людей немає сприйняття тварини як істоти, яка має повноправно жити в містах, у селах, яка не зобов’язана жити для того, щоб задовольняти  якісь потреби людей. Подібні рішення давно прийняли в Європі і нікого це не дивує. Коти живуть під захистом влади всіх рівнів. До прикладу, в Ризі та Польщі за кошти місцевої влади спеціально для безпритульних котів виставляють будки з їжею, які під охороною поліції. Тому ми починаємо хоча б з елементарного. Ми свідомі того, що це перші кроки. Але насправді дуже багато людей відгукнулося, і менш ніж за два тижні ми зібрали 300 голосів. І зараз, коли я спілкуюся із народними депутатами і з людьми, які допомагають нам  – я бачу позитивні відгуки. Можливо, ті, хто проти, просто більш яскраво висвітлюють свою позицію, і тому це кидається в очі. До того ж коти – не собаки, вони не нападають на людей, тому на них взагалі менше звертають увагу, – пояснює авторка «котячої» петиції Наталія Ющук.

За словами волонтерки, у холодну пору року гине надзвичайно багато котів. Але, на жаль, поки що статистики, скільки у Рівному безпритульних котів загалом – немає. Як і того, скільки за зиму їх гине. За приблизними підрахунками волонтерів, гине близько 40% безпритульних «пухнастиків» – як від переохолодження, так і від отруєнь. Жінка зауважує, що навіть коли Рівнерада прийме рішення про котів, все залежатиме тільки від доброї волі людини.

– Наполягати на дотриманні такого рішення ми не будемо, бо це нічим хорошим не закінчиться: ті ж голови ОСББ зможуть потруїти котів. Але коли ми наступного разу приїдемо до будинку, в якому закриті підвали, у нас буде юридична підстава викликати поліцію, – додає волонтерка.

За словами міського голови Рівного Володимира Хомка, до нього уже звернулося кілька десятків голів ОСББ, які вимагають не приймати такого рішення.

– Я вам скажу відверто, у мене коти стоять на 475 місці серед проблем міста Рівного. Маємо проблемні питання і з людьми з інвалідністю, з дітьми… Коти у мене за горизонтом. Але ж подали – я мушу винести, – зазначив очільник міста.

Та коли депутати розглядатимуть це питання, поки не відомо.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ