Громадський бюджет Рівного 2018: старт, зміни та перспективи

11 квітня активісти та чиновники провели публічне обговорення щодо внесення змін до положення «Про громадський бюджет міста Рівне». Цей основний документ вдосконалюють третій рік поспіль. Про цьогорічні основні зміни дізнавалися наші журналісти.

Бюджет міських ініціатив, який дозволяє мешканцю взяти участь в тому, як і де бюджетні кошти можуть використовуватися для поліпшення життя міста, у Рівному впроваджується третій рік. Зараз на етапі реалізації 24 минулорічні проекти, з них 16 малих та 8 великих. До того ж із 15 квітня стартує подача нових проектів на реалізацію за кошти громадського бюджету. Тим не менше, активісти та представники влади продовжують працювати над удосконаленням Положення про громадський бюджет міста Рівне. Кажуть, для того, аби уникнути порушень під час голосування за проекти та аби вдалося реалізувати всі ті проекти, які не встигли впровадити за попередні роки.

– Загалом зміни потрібні, бо цей процес постійно вдосконалюється. Ми бачимо якісь проблеми, які виникали у попередній рік і розуміємо, якщо це не змінити, то ми будемо на ті ж граблі наступати постійно. Якщо взяти загалом, то це у нас внесені треті чи то четверті зміни до «Положення», – роз’яснює активіст, один із ініціаторів впровадження громадського бюджету у місті Рівне Андрій Токарський.

Школярі – ідеї, місто – гроші

Одна із основних змін, яка ще на етапі обговорення у комісіях Рівненської міської ради викликала чимало суперечливих думок – зниження вікового порогу для авторів проектів. Якщо в попередні два роки авторами проектів могли стати тільки особи, які досягли 16-річного віку, то тепер свої ідеї щодо покращення умов життя у місті Рівне можуть презентувати і 14-річні школярі.

– Ми хочемо бачити проекти, які будуть сприяти розвитку міста. І саме молодь – люди, які не обмежені якимось рамками. Вони фантазують, вони відкриті. І от саме синергія юнацького максималізму і досвід управлінців може дати корисні, якісні проекти, – ділиться Андрій Токарський.

15 мільйонів – на реалізацію ідей громади

Не менш важлива зміна – зростання бюджету участі. Якщо в попередні два роки громадський бюджет Рівного сягав 10 мільйонів, і треба зауважити, що вже тоді він був одним із найбільших в порівнянні з іншими українськими містами, то цього року планують виділити 15 мільйонів гривень.

– В програму і в «Положення» внесені зміни щодо збільшення суми фінансування. Це пов’язано із необхідністю дореалізувати ті проекти-переможці 2016 року, які ми не змогли реалізувати за попередній бюджетний рік, – розповідає активістка Ірина Стасюк-Бабчук.

Тож, ті проекти, які з об’єктивних причин не реалізували у 2017 році, управління мають втілити в життя вже цьогоріч.

Проект на півтора мільйона

Нагадаємо, що відповідно до Положення про громадський бюджет усі проекти умовно поділяються на «Великі» та «Малі». Згідно з положенням, малими вважалися ті проекти, вартість реалізації яких не перевищувала 250 тисяч гривень, а великими – 1,25 мільйона гривень. Цього року «ціновий поріг» для великих проектів вирішили підняти ще на 250 тисяч гривень.

– Якщо максимальний поріг для малих проектів не змінився, то для великих він сягнув 1,5 мільйона гривень. Таке рішення було викликано тим, що ціни зростають, а великі проекти здебільшого інфраструктурні, які потребують капітальних вкладень. І відповідно, щоб можна було забезпечити якісні проекти і реалізувати їх, грошовий бар’єр вирішили підняти. Щоб потім не виникали питання, як-от: не вистачає коштів або не можна в повній мірі реалізувати проект, – розповідає Токарський.

«Тверді» та «м’які»

Окрім того, що проекти поділяли і поділятимуть на «великі» і «малі», то тепер з’являється ще одна класифікація – «тверді» та «м’які».

– Ми хочемо, щоб інфраструктурні об’єкти, які залишають якийсь довготривалий результат, лишалися у місті і показували якраз розвиток нашого громадського бюджету. Власне, вони і потраплятимуть у категорію «тверді». А в категорію «м’які» потраплятимуть усі навчальні проекти, тренінги, заходи, словом, разові події, – каже активістка Ірина.

Таке нововведення було реалізовано для того, щоб дещо зменшити кількість разових проектів (тренінги, фестивалі, концерти), яких у бюджеті 2017 було чимало. Відтепер за умовами Положення, на реалізацію «малих» проектів виділятимуть 3 мільйони гривень. І тільки половина цієї суми (всього 1 млн. 500 тис. грн.) може йти на «м’які» проекти, тобто різноманітні заходи, фестивалі, концерти і тому подібне.

Гроші на наступний рік

Якщо проект неможливо буде реалізувати в рамках одного року, видатки на його фінансування, рішенням Комітету, переносяться на наступний бюджетний рік.

– Таке нововведення зробили  цього року, коли проекти попереднього року з об’єктивних причин не змогли реалізувати. Тепер це прописали в Положенні. Однак причини для перенесення терміну реалізації мають бути вагомими, як-от: у разі необхідності розроблення проектної документації, виконання земельних робіт, отримання дозволів та погоджень, перенесення інженерних мереж (водопроводу, каналізації, газопроводу, електричних мереж, телефонного зв’язку) та/або погодження проектної документації та/або робіт з власниками/балансоутримувачами таких мереж, а також неможливості виконання робіт через несприятливі погодні умови тощо, – роз’яснює Ірина.

Механізми «дискваліфікації»

Конкретизували і пункти щодо складу та прав координаційного комітету. А ще, маючи досвід минулого року, прописали, що в обов’язки координаційного комітету входить вирішення всіх спірних питань, які виникають у процесі реалізації громадського бюджету. В тому числі при встановленні результатів голосування та реалізації проектів (спори щодо визнання недійсними бланків для голосування та інше).

– Тепер рішенням координаційного комітету можна буде кількісно змінити склад комітету або ж замінити його членів з певних причин. Таке рішення прийматиметься більшістю голосів, – розповідає активістка. – Таке нововведення було викликано тим, що попередній рік дуже важко було зібрати кворум. Тож аби «дискваліфікувати» осіб, які не відвідують засідання, вирішили розробити такий механізм. Бо ж орган повинен працювати і приймати рішення.

Замість осені весна

До цього часу процес подачі проектів на громадський бюджет стартував восени. Тепер же процес перенесли на весну, аби було більше часу на ознайомлення та узгодження всіх деталей. Цього року подача проектів стартує з 15 квітня і триватиме до 29 травня. Тобто протягом 45 календарних днів. Після закінчення прийому проектів протягом 15 календарних днів триватиме публічне обговорення та презентація отриманих проектів.

– Буде більше часу донести до населення міста, які проекти подані, які були запропоновані ідеї. А ще таке відтермінування дасть можливість залучити всі заінтересовані сторони до обговорення. Тоді кожен з мешканців зможе задати запитання автору, поспілкуватися із управлінцями. Врахувавши конструктивні пропозиції, автори зможуть відредагувати свої проекти, звісно, за необхідності, аби врахувати побажання всіх, – запевняє Ірина.

Чи не найбільше питань виникало щодо процедури голосування за проекти громадського бюджету. Адже торік частенько фіксували порушення процедури. Зокрема, бачили, як бюлетені у скриньки для голосування кидали пачками.

– Ми побачили, що найоптимальніший варіант для голосування за проекти  – голосування із використанням ідентифікації/ верифікації/реєстрації через сервіс Bank ID. І надалі будуть спеціально визначені Комітетом пункти голосування із використанням спеціальних бланків для голосування. Громадяни можуть прийти на пункт, продемонструвати свій паспорт та отримати один бюлетень для голосування. Не буде ніяких сканувань паспортів. Це спростить систему голосування. І це унеможливить ситуації, коли збирали «скани» паспортів по людях, щоб проголосувати за певну ініціативу, – розповідає Андрій Токарський.

Нові «пороги»

Цього року встановили прохідні пороги для малих та великих проектів. Тобто для того, щоб проект потрапив на реалізацію, необхідно щоб за нього мешканці віддали певну кількість голосів. Для малих проектів цей поріг сягне – 300 голосів, для великих – 500 голосів.

– Ми побачили, що це можливо, бо передні два роки маємо приклади проектів, які набрали справді велику кількість голосів. Ці проекти були цікавими для рівнян. Тому, сподіваємося, що цього року у наших мешканців буде не менший інтерес до голосування і за окремі проекти вони віддадуть необхідну кількість голосів, – каже Ірина.

Наказом керівника управління за кожним проектом-переможцем визначається особа, відповідальна за його впровадження. Прописується і механізм комунікації між автором та головним розпорядником коштів (управліннями). На об’єктах (їх частині), створених/реконструйованих завдяки проектам громадського бюджету, на видному місці вказується інформація з відомостями про те, що цей об’єкт було реалізовано завдяки громадському бюджету і за кошти бюджету міста Рівного, та про рік перемоги проекту в громадському бюджеті.

Тож, якщо ви небайдужі до життя свого міста, бачите проблеми та шляхи їх вирішення, мрієте озеленити свій район чи облаштувати велосипедну доріжку, втомилися від поганих доріг, пошарпаних дворів і розбитих дитячих майданчиків, ви не хочете чекати змін, а готові створювати їх самостійно — бюджет участі – те, що вам потрібно. Будь-який житель міста може подати проект, пов’язаний з покращенням життя в місті, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як його проект реалізують в рамках бюджету.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ