КУСТ-2018: як це було і чому учасники плакали, коли від’їжджали з Рівненщини

На Рівненщині втретє відбувся Всеукраїнський арт-семінар КУСТ. Захід вкотре зібрав на теренах нашої області команду відомих літераторів та авторів-початківців, продовжуючи розвивати таку амбітну ідею, як літературна освіта в Україні.   

Цього року семінар тривав п’ять днів, з 18 по 22 липня, і дозволив учасникам не тільки отримати унікальні знання і практичні навички від досвідчених фахівців, а й відвідати найцікавіші туристичні та історичні родзинки Рівненщини. Лекції відбувалися в Рівному, в Острозькій академії, Дубенському замку та в урочищі Гурби, що на Здолбунівщині.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  КУСТ на Рівненщині набуває офіційного статусу – учасники отримають сертифікати про навчання

Нагадаємо, КУСТ на Рівненщині було започатковано три роки тому за ініціативи Рівненської обласної спілки письменників та її голови Ірини Баковецької. Свою назву арт-семінар отримав на честь давнього поліського божества, адже пов’язаний з ним сакральний ритуал «Водіння КУСТА» приходився саме на весняно-літній період і символізував початок, молодість, якісь відкриття.  Це унікальний культурно-сакральний аспект, який є тільки на Рівненщині, і письменницька спільнота краю підхопила цей символічний зміст.

Сьогодні в Україні про КУСТ знають і говорять, стараючись заздалегідь, вже за кілька місяців зареєструватися для участі в семінарі. І хоча захід не є якимось закритим, проте кількість учасників все-таки обмежена.

– Цьогоріч ми змогли прийняти вже близько 40 осіб за всі п’ять днів, – розповідає голова спілки письменників Рівненщини Ірина Баковецька. – В минулому році дотягнули до 30. Але цього разу всім надзвичайно сподобалося. Всі були задоволені, щасливі, навіть плакали, коли роз’їжджалися. Така якась дуже дружня і тепла атмосфера була.

Порівнюючи попередній досвід, Ірина розповідає, що перший раз це також був дуже успішний семінар, який створив резонанс, і про КУСТ заговорили.

– Тоді ми лише опробували цей досвід, шукали себе. Минулого ж року, можливо, навіть трохи випали з формату, бо провели більше заходів фестивального типу, багато було літературно-мистецьких заходів, презентацій, зустрічей, а учасники все-таки хотіли лекцій. Тому цього року у нас були виключно лекції та екскурсії, бо ми працювали на базі певних історичних локацій.

На КУСТ-2018 завітали гості з Києва, Дніпра, Херсонщини, Одеси, Кременчуга, Івано-Франківська, Луцька, Львова. Постійну команду лекторів, серед яких Сергій Пантюк, Олександр Косенко, Анатолій Кичинський, Євген Баран, Анна Багряна (Болгарія), Василь Кузан, Олексій Юрін, Сергій Лазо, доповнили нові цікаві постаті сучасного літературного процесу – письменники, драматурги, перекладачі, літературні критики. В рамках семінару лекції проводили також Петро Кралюк, Олександр Ірванець та Ольга Ляснюк. Відтак, відзначають учасники, склалася дуже хороша компанія, і лекторів було доволі багато – 14 за 5 днів.

Вік учасників семінару, більшість серед яких вперше відвідали КУСТ, коливався від 19 і до 60 років. Це як автори-початківці, дебютанти на літературній арені, так і автори, які вже мають свої книжки, але прагнуть дізнатися чогось нового. При цьому не було жодних конфліктів інтересів чи непорозумінь у побажаннях, додає Ірина Баковецька:

– Це були як загальні лекції, так і індивідувальні заняття, бо кожен приїхав із добіркою своєї майбутньої книги, і у людей була унікальна можливість побачити відкрите редагування своїх текстів. Адже насправді за редагування платять шалені гроші, а тут з письменником сидиш п’єш пиво і ще він тобі розказує, як видати свою книгу, вказує на твої помилки, редагує.

Серед побажань, які висловили задоволені «кустівці», аби в наступному році було попереднє ознайомлення з матеріалами, які привозять автори-початківці. Адже, щоби дізнатися про автора та його текст, витрачається день-два, і лише три дні залишалося на редагування та корекцію. Відтак лекторам хотілося б заздалегідь мати можливість ознайомитися із доробками учасників, щоб знати, про що говорити з людиною, і одразу працювати із зауваженнями.

Другим побажанням було прохання обмежити поїздки, адже вже дуже багато вражень отримали гості на Рівненщині.

– Це була моя ініціатива – поєднати не тільки культурно-мистецький напрямок, а ще й туризм, бо в нас активно розвивається ця галузь і я хотіла ще показати основні туристичні центри Рівненщини, – пояснює Ірина Баковецька. – Але завдяки цьому ми отримали в тих місцях, де були – Дубно, Гурби, пропозиції кожного року саме на базі цих закладів робити семінар. Так чи інакше цей захід має обмежену кількість учасників, де лектори працюють виключно з ними. Тож нам практично нема різниці – чи сидіти в аудиторіях інституту, чи на Гурбах, на отих лавочках в лісі, чи в Дубенському замку. Тому, можливо, наступного разу будемо продумувати ще такий варіант.

Цьогоріч Рівненська ОДА виділила на проведення семінару КУСТ 50 тис. грн. Ці гроші покрили витрати на харчування, проживання, оренду транспорту для переїздів по локаціях. А от гонорарів чи відряджень для лекторів у програмі не передбачається, тому, щоб оплатити лекторам хоча б дорогу, організатори змушені були запровадити реєстраційний внесок для учасників.

– І хоча у нас навіть сніданки були не повноцінні, бо не вистачило коштів, але все одно люди хочуть брати участь у таких заходах, охоче реєструються. Тобто люди готові платити гроші за таку літературну освіту, і у нас навіть були учасники в резерві, бо ми набрали необхідну кількість. Можливо, на наступний рік трохи збільшимо ціну, щоби вийти на самоокупність. А взагалі, звісно, плануємо розширяти рамки і залучати ще більше людей. Адже усі, хто має потенціал, мають бути почутими, і ми робимо все для того, щоб молоді літератори країни, змогли проявити себе.

Щодо наступних проектів рівненської команди письменників, то восени, 5-7 жовтня, усіх шанувальників їх творчих експериментів чекає фестиваль СУП, а також новий аудіопроект «Колисанки від місцевих авторів».

Фото зі сторінки Ірини Баковецької у ФБ

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ