Мальви для Ліни Костенко: у Рівному з’явилась унікальна збірка поезій

Цього року Рівне в дуже оригінальний спосіб відзначило День народження генія української сучасності, поетеси Ліни Костенко. В рамках арт-проекту «І засміялась провесінь…», організованого Міським будинком культури, за підтримки управління культури і туризму виконавчого комітету Рівненської міської ради, у Рівному відбулася презентація унікального видання – вишитої збірки поезій Ліни Костенко.

Авторка вишиваного арт-буку, відома письменниця і майстриня Олена Медведєва, протягом двох років працювала над збіркою, а нині приурочила подію до Дня народження видатної української поетеси.

 

 

«Лінин день» – так зворушливо рівняни назвали 19 березня, вітаючи одне одного із цим надзвичайним святом. Саме цього дня у Виставковій залі Будинку культури відбувся вечір творчості Ліни Костенко. Відомі рівненські артисти підготували для гостей поетичні читання, неочікувані музичні прем’єри та концерт за творами улюбленої поетеси.

Справжньою родзинкою заходу стала презентація вишитої книги-фоліанту «Я поцілую мальву у щоку». Рівненська мисткиня, письменниця та засновниця арт-видавництва «Креативна книга» Олена Медведєва вкотре здивувала рівнян своєю неймовірною роботою. Це вже сьома вишита книга майстрині, яка має у своєму доробку вишитий «Кобзар» та збірку Івана Франка, а також майже завершила роботу над чотирма вишитими Євангеліями. Розміри  нового шедевру дорівнюють 60х42 см, а вага становить 5 кг. Але унікальна книга ще й тим, що цього разу до процесу творення долучились і відомі рівнянки, які в той чи інший спосіб дотичні до творчості Ліни Василівни.

– Хтось вишив літеру, дві, хтось слово, кілька слів… Але я дуже задоволена тим, що змогла поділитися своєю радістю з іншими, – розповідає Олена Медведєва. – Тому що у мене завжди є якесь таке бажання ділитися своїм добром, своєю радістю. Воно потім неодмінно повертається сторицею.

Загалом книга має 34 сторінки і містить 72 вірші, які також обиралися, зокрема, і завдяки побажанням рівнян. Це вірші різної тематики, але кожен з них у процесі роботи, зізнається майстриня, довелося переосмислювати, заново прочитувати, відкриваючи все нові і нові відтінки.

– Кожен вірш вишивався по-різному – від кількох годин до кількох днів. Тому було багато часу на переосмислення – це ж не переписується і не передруковується, а вишивається. Тому є можливість подумати над кожним образом. Були такі вірші, які я вишивала по пам’яті, адже багато віршів Ліни Костенко знаю напам’ять, але потім, коли перевіряла, знаходила деякі похибки, наприклад, замість літери «і» – «й» між словами. І тоді доводилося перевишивати, – розповідає майстриня.

Найближчими і дещо особливими для неї, зізнається пані Олена, є вірші, які вона вишивала першими. Це, зокрема, поезія «Послухаю цей дощ». Саме вона стала першим вишитим віршем Ліни Костенко. Це було навесні – весняним дощовим днем, коли дощик навіював світлі роздуми… Також особливе значення для авторки арт-буку має вірш, присвячений Григорію Сковороді.

Але кожна сторінка – це окрема історія, пояснює Олена Медведєва. Для того щоб вишити вірші на світло-зелених сторінках, майстрині довелося самій фарбувати полотно, адже вона не знайшла потрібного кольору ні у крамницях, ні в Інтернеті. Тому самотужки пофарбувала майже 8 метрів полотна. А потім вибиралася рама.

– Коли я кілька разів прочитала цей вірш – «Летять на землю груші, як з рогаток», останні рядки якого лягли в основу назви збірки, я зрозуміла, що Ліна Василівна, вибираючи цю квітку, вона вибирає українське, адже мальва в українській традиції – це квітка, яка символізує глибоке родинне коло. Це символ любові до рідної землі, до свого народу, до батьківської хати. Мальва уособлює духовне коріння людини, її вірність духовній спадщині предків…Так на полотні, в якості рамки з’явилися мальви у росі – ліворуч і праворуч у дзеркальному відображенні, які намалювала Наталка Серветник, – пояснює майстриня.

А також додає, що у процесі роботи над книгою довелося багато часу витратити на те, аби зробити правильні композиційні розрахунки. Дуже важливо було гарно розмістити вірші, щоб всі рядки вміщалися на сторінці, та підібрати поезії тематично.

– Ця книга вишивалася у глибокому мирі і великій радості, тому сподіваюся, читачі це відчують, гортаючи ці сторінки. Радість від того, що є така можливість – вишити ці рядки, що є можливість переосмислити, зануритись у поетичне слово Ліни Костенко і збагатитися його енергетикою, – зазначила під час презентації Олена Медведєва.

Сама Ліна Костенко вже знає про цей подарунок рівнян. Її дочка Оксана Пахльовська надіслала листа заступниці міського голови Рівного Галині Кульчинській про те, що вона дякує за такий подарунок і дуже хотіла би, аби її Мама побачила цю книгу. За словами Оксани Пахльовської, і вона, і Ліна Василівна добре пам’ятають візит до Рівного у 2011 році і теплий прийом на зустрічі із рівненчанами. І дуже дякують усім, хто причетний до цього дивовижного подарунку і оригінального святкування «Маминого Дня народження».

 

Цікаво, що коли робота над книгою була вже майже завершена, а сторінки зшиті, тієї ночі, зізналася Олена Медведєва, їй наснилися Ліна Костенко разом із дочкою Оксаною Пахльовською. Буквально саме тоді, коли був підведений підсумок роботі.

– Ми сподіваємось, що Ліна Василівна таки побачить цю книгу і поставить на ній автограф. Для цього на першому форзаці ми спеціально залишили вільне місце, – додає майстриня. – А ще особисто для Ліни Василівни у мене є інший подарунок – це одна із сторінок книги, де вишитий вірш «Летять на землю груші, як з рогаток», який завершується словами: «Що мені магнолії, агави – я поцілую мальву у щоку».

Планується, що вишита збірка Ліни Костенко побуває також у школах та вишах Рівного, а потім займе своє почесне місце у Музеї книги та друкарства в Острозі. Сьогодні ж усі охочі рівняни можуть побачити вишиту книгу в книгарні «Слово» (вул. Соборна, 57).

– Ця книга народилася в Рівному і сподіваюся, що вона полюбиться рівнянам, що її із задоволенням будуть читати учні, студенти, вона матиме життя і продовження, так як має продовження поезія Ліни Костенко, – додала Олена Медведєва. – Нехай цвітуть наші мальви, у росі і сонці, це горда квітка, струнка, нехай буде вона керована нашим народом, нашими дітьми, нехай буде багато світла і радості на нашій українській землі.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ