«Поліція мера» чи вартові публічного порядку?

У Рівному черговий раз почали обговорювати ідею створення муніципальної варти в місті. Вперше про це заговорили ще у 2014 році. Відтоді активісти десятки разів збиралися за круглими столами разом із поліцією та депутатами, напрацювали положення про роботу муніципальної варти. Ба більше - встигли розробити проект рішення і навіть розглянули його на одній із сесій Рівнеради. Проте в сесійній залі під час обговорень депутати не дійшли до спільного знаменника, тож проект, разом з ідеєю створити муніципальну варту, відклали на невизначений термін. Кому ж потрібна ця муніципальна варта, як вона діє в інших містах, які функції виконує та хто не задоволений її роботою – дізнавалися наші журналісти.

Досвід інших міст

Активісти вирішили вкотре підняти питання, яке торік так активно обговорювали містяни – створення муніципальної варти. Адже досі десь у кабінетах Рівнеради припадає пилом готовий проект рішення про її створення. Передбачалося, що муніципальна варта займатиметься контролем благоустрою, самовільними парковками, незаконним розміщенням МАФів та ще багатьма іншими питаннями, які зараз доводиться вирішувати патрульній поліції Рівного. Але, відповідно до положення, у їх обов`язки також входить складання протоколів та накладання фінансових санкцій у разі виявлення порушення.

А ще, у положенні прописано, що керівника управління повинен затвердити міський голова Рівного Володимир Хомко. Проте його кандидатуру спочатку має погодити профільна комісія з питань законності, правопорядку та етики. Головуючим комісії є Олександр Чубай. Підпорядковуватиметься ж муніципальна варта міському голові. Власне, ця норма викликала чимало суперечок серед міських обранців. Окремі таку муніципальну варту почали називати «поліцією мера», або ж «управлінням мера».

депутат Рівнеради Микола Бляшин та юрист Юрій Дремлюга

За словами юриста, який розробляв «каркас» положення про муніципальну варту у Рівному – Юрія  Дремлюги, така норма прописана законотворцями і нічого страшно в цьому немає.

–  Перед тим як напрацювати своє – ми вивчали досвід інших. Дивував той факт, що на той момент, коли ми тільки починали працювати в цьому напрямку, в інших містах муніципальна варта діяла вже по кілька років. Ми навіть розглядали варіант створення комунального підприємства «Муніципальна варта», за прикладом Івано-Франківська. Однак, на нашу думку, можуть виникнути питання щодо складання таким комунальним працівником протоколу про адмінправопорушення. Оскільки кодекс України про адміністративні правопорушення вказує, що протоколи про правопорушення може складати посадова особа органів місцевого самоврядування. Тому ми пішли іншим шляхом і вирішили створити управління муніципальної варти як структуру виконавчого органу Рівненської міської ради. Ну а те, як створюються управління, законотворці чітко і давно прописали. Власне, як і управління ЖКГ, освіти тощо, – говорить Юрій Дремлюга.

Законодавча база

За словами фахівця, проблема створення положення управління муніципальної варти полягала в том, що на сьогодні існує доволі «скупа» нормативно-правова база.

– Наскільки мені відомо, Україною в одному із міжнародних договорів, близько двох з половиною років тому було взято на себе повноваження щодо створення управління муніципальної варти. І на сьогоднішній день навіть підготовлений проект закону, але на розгляд Верховною Радою він не був винесений. Тобто було б ідеально мати законодавчу базу, відповідно до якої працювати і розробляти положення. Але цього можна чекати роками, – зауважує фахівець.

депутатка Любов Романюк

Депутати Рівнеради Любов Романюк та Микола Бляшин кажуть, що не хотіли б, аби така ініціатива була провалена. Тож поки що міські обранці намагаються знайти узгодження поміж усіма.

– Ніхто не проти створення муніципальної варти в Рівному. Просто одні говорять про законодавство, бо питання не врегульовано на рівні країни. Хоча інші міста – красномовний приклад того, що можна працювати. Інші ж депутати мають пересторогу щодо кількості виділених коштів та повноважень цієї муніципальної варти. Третє зауваження – щодо доцільності накладання функцій, які б не  перепліталися з іншими управліннями чи діяльністю громадських формувань, – говорить Любов Романюк.

«Встигнути всюди»

Тим не менше, поки рівняни лиш обговорюють можливість створення управління муніципальної варти, в Івано-Франківську півтора року активно працює комунальне підприємство «Муніципальна варта». За півтора року роботи їхні «вартові» склали тисячі протоколів, з яких лише два намагалися оскаржити в суді. Керівник КП «Муніципальна варта» Івано-Франківська Богдан Кухарук розповідає, що насправді їх приклад може запозичити будь-яке місто нашої країни. Бо ж проблеми, які вирішують їхні «вартові», притаманні кожному місту. У їх комунальному підприємстві наразі працює 80 осіб, які намагаються встигнути всюди.

– У нас, як і в інших містах країни, є потреба у вирішенні ряду проблем, які якоюсь мірою не входять у компетенцію поліції. І навіть – перешкоджають, відволікають її від виконання більш важливих завдань, якщо тут взагалі можна порівнювати ступінь важливості. В першу чергу це охорона публічного порядку. Спільно із міськвідділом поліції розробляємо єдиний план по забезпеченню порядку в місті. Муніципальна варта виставляє своїх працівників на охорону публічного порядку, чим, зрозуміло, розвантажує роботу і міськвідділу, і управління патрульної поліції, які в той же час свої сили можуть спрямувати на виконання інших завдань, – розповідає Богдан Кухарук.

На варті спокою «неспокійних» об’єктів

Другий відділ, який є в муніципальній варті Франківська – відділ охорони об’єктів комунальної власності. Працівники варти чергують у лікарнях, ЦНАПі, на території архітектурних пам’яток, що передані у комунальну власність.

Франківські “вартові” Михайло Шутак та Богдан Кухарук

– Наш працівник чергує на цих об’єктах: охороняє публічний порядок та попереджає виникнення різних гострих ситуацій, які можуть виникати. Ця діяльність не вимагає ліцензії, бо ми як комунальне підприємство із об’єктів комунальної власності не отримуємо прибуток.  Тож кошти, які мали би йти на оплату праці приватних охоронних фірм – вони залишаються в «казані» міського бюджету. Станом на зараз муніципальна варта Франківська здійснює охорону 8 об’єктів. Завдяки працівникам варти спокійніше працюється і лікарям в міській клінічній лікарні. Зокрема, у приймальному відділенні. Зізнаюся, спочатку ми собі думали, що об’єкти комунальної власності будуть «спокійні» для охорони. Але поки що центральні лікарні – чемпіони по викликах. Гострі ситуації там бувають дуже часто. Зрозуміло, коли лікарня ургентна, туди привозять дуже багатьох пацієнтів, часто у стані алкогольного, наркотичного сп’яніння. Так само часто за тим потерпілим приходять ще 2-3 його товариші і починається загострення ситуації, – розповідає франківчанин.

Ще один відділ муніципальної варти, який діє в Івано-Франківську – відділ екологічної безпеки. Працівники цього відділу здійснюють нагляд в місті за дотриманням екологічних норм. Вони теж мають свою специфіку завдань. Наразі це активна боротьба із продажем червонокнижних рослин.

Керівник комунальної варти зізнається, що їх роботою задоволені далеко не всі містяни. В переважній більшості це люди, які встигли отримати від «вартових» протокол або припис.

– Вони, звичайно, підсвідомо розуміють, що так, викидати сміття на вулицю – погано, і муніципальна варта не винна, що я викинув сміття, і те, що вони мені виписали штраф – все правильно зробили, але все одно заявляють, що ми негідники, – сміється Богдан Кухарук.

Та цей незначний відсоток людей чисельно не зрівняти із тими, хто тішиться створенню такого комунального підприємства в місті.

На прохання рівнян Богдан Кухарук назвав ТОП-5 задоволених муніципальною вартою:

– Ті люди, яких наші працівники допомагають евакуйовувати до швидкої допомоги. Переконаний, що в будь-якому місті ця проблема є: знесення на ношах хворого до «швидкої». Приїжджає швидка до будинку, а потерпілий або хворий (вагою 150 кілограмів)  живе на енному поверсі. У швидкій знаходиться лікарка, фельдшерка і водій, який каже: «Я в носі мав носити щось тяжке». Тому-то тепер всі водії швидкої мають номер чергової частини муніципальної варти. У нас в муніципальній варті з відділу охорони публічного порядку виведено групу людей, які спеціалізуються на рятувальних роботах. Вони пройшли домедичні курси. Вони ж приїжджають тепер вже разом навіть зі «швидкою».

– Ті, хто звернулися до нас під час якогось стихійного лиха. Івано-Франківськ – місто,  яке часто заливає дощами. Повені й інші «радості» частенько падають на голови франківцям. Наші групи виїжджають на допомогу з ліквідації стихійного лиха: прибирають завалені дерева, розчищають заблоковані проїзди. Державна служба із надзвичайних ситуацій має досить обмежені можливості: в таких ситуаціях вони не встигають вирішити всі проблеми терміново і вже. Тобто у них так: є план ліквідації наслідків стихійного лиха і вони слідують йому. Але ж людям потрібно вже і зараз.  Коли чоловіку, під час вітру з будинку зриває бляху – він телефонуватиме до нас. Наші працівники приїжджають і допомагають вирішити цю проблему.

– Ті люди, які розуміють, що поширення наркотиків серед дітей  – є неприпустимим. Великий акцент в нашій роботі полягає в тому, щоб ліквідувати в межах нашої компетенції поширення наркотичних речовин серед молоді. В соцмережах часто поширюють адреси, де можна придбати наркотичні речовини. Тому ми моніторимо все і намагаємося швиденько прибрати, ліквідовувати ті адреси.

– Важливою є і така наша місія, яка полягає в профілактиці продажу алкогольних напоїв серед малолітніх. Зрозуміло, що продаж алкоголю неповнолітнім – це проблема. Наші працівники відслідковують недобросовісних торгашів. Ми уповноважені виконкомом на складання протоколів про порушення правил продажу алкоголю неповнолітнім. За останніх 8 місяців муніципальною вартою складено більше 80 таких протоколів. Наслідок дії такого протоколу – адмінкомісія накладає штраф орієнтовно 500 гривень, по тому  рішення адмінкомісії відправляється на податкову, яка накладає штраф у 6800 грн із позбавленням ліцензії.

– Ті люди, які звертаються до нас із проблемою стихійної торгівлі. Переконаний, що у Рівному питання торгівлі з рук, торгівлі з тротуару стоїть досить гостро. Ми активно працюємо в ознайомленні людей з тими проблемами, які можуть виникнути від вживання продуктів, куплених з тротуару. Розповідаємо, що продавці домашнього молока розливають його у пластикові пляшки бувші в ужитку. Бо ж зрозуміло, що в селі ніхто пляшку не виробляє. Нами зафіксовані факти, коли люди просто зі смітників витягують пляшки, потім наливають в них молоко. Напевно, вони їх полощуть, але це недостатня обробка. Не так давно сім’я придбала молоко у пляшці, де раніше зберігали отруту для колорадських жуків. Тепер ця сім’я  слухає нас з іншого світу. Ми боремося зі стихійною торгівлею ще й тому, що часто такими тротуарами мамам з дитячим візочком чи людині з інвалідністю на візку проїхати просто не можливо.

За словами франківчан, у своїй муніципальній варті вони вже запровадили чергову частину. На баланс їхнього підприємства передали все відеоспостереження міста.

– Черговий, який здійснює чергування, має перед собою монітори і в онлайн-режимі спостерігає за ситуацією в місті. Вже були випадки, коли за допомогою відеонагляду, врятували життя дівчині, а ще вирішено ряд кримінальних правопорушень, – говорить Богдан Кухарук.

В лавах «вартових» працюють і учасники АТО. Тож створення комунального підприємства «муніципальна варта» допомогло вирішити і ще одне питання: працевлаштування людей, які перейшли війну,  – зауважує Богдан, який, до слова, теж учасник АТО.

Патрульна поліція – за

Якщо в Івано-Франківську діє такий успішний приклад, то чому ж у Рівному ніяк не вдається зрушити це питання з місця?  За створення муніципальної варти активно виступає Патрульна поліція Рівного.

Рівненські патрульні полісмени іваннна Бояківська та Віктор Зозуля

Адже зараз саме патрульні допомагають зносити хворих на візках чи на носилках із багатоповерхових будинків на вулицю, проводять роботу із торгашами, які розкладають свою продукцію на тротуарах, спілкуються із водіями, авто яких припарковані неправильно.

– Якщо потрібно буде організувати навчання чи передати досвід для людей, що працюватимуть у Муніципальній варті, ми залюбки поділимося, розкажемо, будемо всіляко підтримувати, навчати і пліч-о-пліч працювати, – зауважує патрульна полісменка Іванна Бояківська. – Ймовірно, це полегшить нашу роботу. Замість викликів про вигул собак, повалені дерева чи ще якісь дрібниці, у зекономлений час ми можемо затримати злочинця по «гарячих слідах». Тобто це не зменшення для нас роботи. Це є її оптимізація, за рахунок того, що ми будемо займатися конкретно поліцейською діяльністю.

На переконання депутата Миколи Бляшина, питання «зависло» тому, що проект рішення про створення муніципальної варти у Рівному пропонують депутати, а виконувати його має виконавча структура на чолі з міським головою. І до сьогоднішнього дня у виконавчої влади були важливіші питання. Ймовірно, цього року створення муніципальної варти стане на часі.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ