Рівнянам показали, яким був центр міста 100 років тому

Днями у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулася фотопрезентація місцевого історика Василя Гудзія «Вигляд вулиці Соборної в районі майдану Незалежності протягом півстоліття (1918-1968). Рівненський дослідник відібрав близько сотні світлин різних авторів, над якими працював протягом останніх шести років.

На старих фотографіях можна побачити зміни у зовнішньому вигляді центральної частини Рівного під час почергового правління Російської імперії, Польщі та Радянського Союзу.

– Всю Соборну вулицю я «розбив» на окремі ділянки. Перша – від колишньої в’язниці до поштамту. Потім сам поштамт, відрізок від дев’ятиповерхівки до Петлюри, Театральна площа, з мосту до Пивзаводу. У 1918 році з’явилися перші реальні світлини, а у 1968 році центральна площа Рівного отримала той вигляд, який має зараз, – пояснює Василь Гудзій.

Автор експозиції каже, що раритетні фотографії старого міста знаходив на різних форумах та ресурсах в інтернеті. Ретельно вивчав архітектуру тогочасного Рівного, щоб встановити зв’язок між періодами і точну дату світлин. Василь Гудзій нині є модератором групи «Старе місто. Рівне історичне», де разом з однодумцями ділиться унікальними фото.

Віртуальну екскурсію центром Рівного історик розпочав з фотографії будівництва Свято-Воскресенського собору, яка датована 1890 роком. За словами Василя Гудзія, автор світлини використав штучне освітлення при зйомці.

З кожним новим слайдом змінювався загальний архітектурний ансамбль Соборної. До початку Другої світової війни центр Рівного був вистелений бруківкою. На перехресті з вулицею 16 липня проводилися паради – спочатку польські, а згодом більшовицькі.

На старих світлинах можна побачити усміхнену поетесу Зузанну Гінчанку з друзями. Хоча Гудзій акцентує увагу не на персоналіях, а на загальному вигляді будівель, порівнюючи навіть детальні зміни. З приходом у Рівне більшовиків, бруківку замінили асфальтом, а в центрі міста встановили світлофори.

Найстрашнішими є фотографії Другої світової війни. Майже всі будівлі центральної частини Рівного зазнали бомбардування та були пошкоджені. Замість радісної молоді на світлинах можна побачити колони військової техніки.

Після війни Рівне, як і інші міста колишньої Польщі, поступово отримало радянське «обличчя».

– У 50-ті роки на майдані Незалежності встановили фонтан. Його огородили парканом, тому що починали зносити сусідні будівлі, йшла підготовка по облаштуванню площі та встановленні пам’ятника Леніну, – демонструючи на проекторі фото додав Василь Гудзій.

Під час виставки світлин автор жваво дискутував з присутніми глядачами. Наостанок історик зауважив, що за рік можливо зробить схожу виставку, але вже з раритетними фотографіями Театральної площі.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ