Сексуальне рабство, вилучення органів, збройні конфлікти: які пастки приховує торгівля людьми

Сьогодні, 30 липня, людство відзначає Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми. Україна входить до групи країн, де ця проблема є актуальною та болючою. Щороку тисячі наших громадян страждають від вербування, незаконного переміщення, сексуальної та трудової експлуатації. Не є винятком і Рівненська область, де періодично фіксуються випадки торгівлі людьми.

З початку 2018 року правоохоронці задокументували три факти протидії торгівлі людьми. Усі випадки були пов’язані з сексуальною експлуатацією дівчат за кордоном. Одну з цих справ вже направили в суд, по двох інших ведеться слідство з перспективою повідомлення підозри порушникам.

– В цьому році нами проведено взаємодію з правоохоронними органами Польщі. Як результат – було задокументовано не тільки факти перебування і переміщення дівчат через кордон, а також затриманий сам замовник-вербувальник із сусідньої країни. Крім того, задокументовано три факти сутенерства. Даний вид злочину також є дуже розповсюджений. Але проблема в тому, що ці злочини є надзвичайно латентними, тобто прихованими і неочевидними. Їх не те що важко виявляти – їх важко задокументувати, – розповідає  начальник відділу боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, ГУНП Рівненської області Ігор Крутій.

Правоохоронці кажуть, що на території України, в тому числі на Рівненщині, основними формами торгівлі людьми є трудова і сексуальна експлуатація. У групі ризику перебувають безробітні та особи, що опинилися у складних життєвих обставинах. Зловмисники, які вербують своїх жертв, несуть покарання за статтею 149 Кримінального Кодексу України, що передбачає від 3 до 15 років позбавлення волі в залежності від складу та тяжкості злочину.

Часто трапляється, що особи, які стали жертвами торгівлі людьми, відмовляються співпрацювати з поліцією через залякування з боку зловмисників. При цьому запорукою успішного досудового розслідування є готовність всіх учасників процесу, в тому числі потерпілих і свідків, до співпраці з правоохоронними органами.

Через безгрошів’я та уразливий стан люди готові прийняти будь-яку пропозицію стосовно роботи за кордоном, забуваючи про власну безпеку. У зв’язку з цим важливу роль відіграють громадські організації, які проводять інформаційну та попереджувальну роботу з населенням.

– Аферисти обіцяють людям хороші умови, високу зарплатню, можливість працювати без вищої освіти та багато іншого. Нещодавнє опитування показало, що населення готове прийняти ризиковані пропозиції. П’ята частина людей готові працювати неофіційно. Є такі, які погоджуються працювати в замкнутих приміщеннях, нелегально перетинати кордон, віддати роботодавцю паспорт. Пасток насправді дуже багато і потрапити в тенета торгівлі людьми може кожна людина, – говорить голова ГО «Центр підтримки громадських ініціатив «Чайка» Лариса Гунько.

Сучасний стан в країні створив попит на вилучення людських органів, жебрацтво, втягнення у злочинну діяльність. Малолітніх дітей використовують у проституції, порнографії, в поширенні порнографічної продукції. Траплялися випадки, що немовлят використовували у порнозйомках, продаючи дані відеоролики на територію Австралії. У зв’язку з військовими діями на Сході фіксують примусове втягнення людей, в тому числі неповнолітніх, у збройний конфлікт.

Одна людина з Рівненщини постраждала від вилучення нирки за кордоном. Жінка перебувала в скрутному фінансовому становищі, розлучившись з чоловіком. Тому вирішила, що аби розрахуватися з усіма боргами та кредитами, потрібно продати нирку. Жінці провели операцію по видаленню органу, але заплатили меншу суму, ніж вона планувала.

– Там мав місце налагоджений канал по вилученню органів. Жінка потрапила туди перебуваючи в дуже вразливому стані. Вона спочатку в одну країну виїхала, операція була в іншій. Але наслідки для її здоров’я були такі, що вона приїхала інвалідом. Тому була порушена кримінальна справа за незаконне вилучення органів, а Міністерство соціальної політики призначило цій жінці статус особи, постраждалої від торгівлі людьми, – пояснює Лариса Гунько.

Наразі дев’ять мешканців Рівненщини отримали статус постраждалих від торгівлі людьми. Вони мають право отримати матеріальну допомогу в розмірі трьох мінімальних прожиткових мінімумів (5500 грн), а також отримати допомогу в навчанні та подальшому працевлаштуванні.

Для того щоб отримати статус постраждалої особи, можна звернутися в департамент соціального захисту населення Рівненської ОДА, або до Центру підтримки громадських ініціатив «Чайка». Жертвам торгівлі людьми гарантують конфіденційність. Крім того, особа має право не давати свою згоду на співпрацю з правоохоронними органами.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ