У музеї презентували книгу спогадів про міжвоєнне Рівне

Вчора у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація книги Ніни Заяц та Валентини Данілічевої під назвою «Історія Рівного у спогадах і не тільки».

У виданні йдеться про події та персоналії міжвоєнного Рівного та часів окупації. Це емоції, які накопилися в свідомості очевидиці тих часів, зокрема Ніни Микитівни Заяц, і які були згодом передані та відтворені старшою науковою співробітницею краєзнавчого музею Валентиною Данілічевою.

У своїх спогадах Ніна Заяц пригадує страшні часи бомбардування рівненської землі нацистами, розстріли української інтелігенції в урочищі Видумка та просте життя звичайних мешканців, сповнене особливого колориту. Окрім безпосередньо текстової складової, авторка подарувала частину своєї колекції, яку збирала впродовж свого життя. Це світлини, документи та речі побуту, які передають дух тих часів.

– Протягом десяти років Ніна Микитівна писала спогади, зберігала їх в музеї. Тепер настав час їх опублікувати, щоб ця інформація трохи ширше пішла. Матеріал цікавий. Є такі моменти, на які не звертали увагу інші дослідники. Книга Максима Гона «Rowne: обриси зниклого міста» (вийшла весною цього року – авт.) більш наукового плану, а ця мемуарна, є своєрідним додатком. Тому для звичайних людей ця книга буде цікавою. У ній є багато дрібних деталей, на які не звертають увагу науковці, – розповіла співавторка книги Валентина Данілічева.

На презентацію видання завітали родичі Ніни Заяц – дружина двоюрідного брата авторки Лариса Борисівна та племінниці Оксана Грицик і Любов Крайлюк. Жінки розчулились від розповідей про Ніну Микитівну, яка пішла з життя 14 років тому, однак до останніх днів життя не забувала про рідний край та сумувала за Рівним.

У книзі «Історія Рівного у спогадах і не тільки» з-поміж іншого йдеться про перебування голландців у нашому місті. Частково про це писалося в газеті Уласа Самчука «Волинь».

– Виявляється, частина голландців була просто будівельниками. Коли Україні потрібна була допомога, їх привезли на будівельно-чорнові роботи. Хтось з них був комуністом, хтось ближче до націоналістів. Тобто вони як і всі були ідеологічно протиставлені один одному. До сьогоднішнього дня залишилися будинки в Рівному, які вони будували. На той момент вони упорядили біля будиночків квіти. Ніна Микитівна розповідала, що любо було дивитись на це. Можливо, саме голландці привезли до Рівного такі квіти як нарциси. Дуже приязно вони ставилися до українців, – розповідає Валентина Данілічева.

Книга вийшла обмеженим тиражем – лише 50 примірників, утім всі бажаючі зможуть її прочитати в бібліотеках області та Рівненському обласному краєзнавчому музеї. Видання є даниною пам’яті Ніни Заяц, котра залишила за собою світлі спогади в душах знайомих та послідовників своєї справи.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ