У Рівному введуть мораторій на ліквідацію дерев?

Днями у Рівному відбулося відкрите засідання бюджетної комісії і комісії міського господарства Рівнеради. Взяли у ньому участь як посадовці, так і активісти. Говорили про необхідність інвентаризації зелених насаджень та вдосконалення програми озеленення міста Рівне.

Кілька місяців тому активісти Рівного створили електронну петицію із вимогою впровадження якісного підходу до озеленення міста Рівне. З-поміж іншого, відповідно до тексту петиції, активісти вимагали провести інвентаризацію зелених насаджень, а ще запровадити мораторій на обрізку дерев. Петиція, яка набрала достатню кількість голосів, потрапила на червневу сесію Рівненської міської ради, проте тоді депутати відправили її на доопрацювання. Щоб вдосконалити проект рішення «Про впровадження якісного підходу до озеленення Рівного у 2018 році», громадські активісти зібрали круглий стіл, на який запросили депутатів та чиновників, а також  фахівців зі Львова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Активісти розвіяли міф про «зелене» Рівне

Олександра Сладкова, начальниця львівського відділу урбаністики комунального підприємства «Інститут розвитку міста», зауважує, що у Рівному ситуація з озелененням приблизно така ж, як і в інших містах нашої країни.

– Після війни над озелененням працювали хіба в кількісних показниках, про якість мови не було. Тож дуже швидко засадили міські вулички такими сортами, які, можливо, були завеликі. Було посаджено дуже багато тополь, а далі все пустили, грубо кажучи, на саморозвиток… Озеленення це, по суті, взагалі не сертифікована галузь міського господарства. Немає фахівців, які могли б якісно працювати у цій сфері. І це дуже погано, бо що було б, до прикладу, аби людей лікували такі лікарі, які на це ніколи не вчилися… А в міському озелененні якраз така ситуація, що жодної сертифікації в роботі з озелененням в принципі в Україні не існує. Існують нібито стандарти, але яким чином їх впроваджувати, людей не навчають. До всього, це дуже низькооплачувана праця. Тоді як за кордоном це висококваліфікована праця з гідною оплатою, – розповідає Сладкова.

Експертка зауважує, що великовікові дерева після тотального обрізання, яке частенько практикують комунальники, навіть відродившись, перестають виконувати свої функції.

– І ніби відростає друга крона, якщо дереву пощастило, але ті гілки значно ламкіші. І після такого обрізання дерево відмирає протягом 2-5 років, рідше доживає до 7. Його зрізують. А оскільки викорчувати пень не просто, то за це зазвичай взагалі ніхто не береться. І згодом на місці зелених насаджень з’являється парковка, тому якщо раніше міста були зеленими, то зараз бачимо разючу різницю. Нам, львів’янам, пощастило, що кілька років тому до нас приїхали німецькі фахівці з озеленення, які розробили концепцію менеджменту міських дерев Львова. Насправді цю концепцію можна адаптувати під будь-яке українське місто, в тому числі і Рівне, – каже Олександра Сладкова.

Відповідно до концепції, задля впровадження якісного озеленення міста необхідно впровадити в життя всього кілька ключових факторів. По-перше, необхідно навчити людей проводити інвентаризацію, розробляти стандарти, проводити менеджмент озеленення. У кожному місті має бути кілька десятків підготовлених людей, які чітко розумітимуться в озелененні. По-друге, треба виробити стандарти з озеленення. Втретє – провести інвентаризацію, наприклад, для початку проінвентаризувати вулицю, потім групу вулиць, аби розуміти реальний стан речей, скільки коштуватиме обслуговування тієї чи іншої частини міста. А далі розвиватися до розмірів всього міста.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Зелене Рівне: міф чи реальність?

За словами директорки Тресту зеленого господарства міста Рівне Ірини Савчук, у Рівному, за даними управління з містобудування і архітектури, є 414 гектарів зелених насаджень. Це і парки, і сквери, і насадження спеціального призначення, і насадження обмеженого користування, насадження санітарних і лісопаркових зон, і насадження прибудинкових територій тощо. Догляд і відповідальність за утримання цих насаджень несуть абсолютно різні організації. Трест зеленого господарства відповідає за 125 гектарів зелених насаджень.

– Ми балансоутримувачі 62 гектарів зі 125. На 62 гектарах глобальна інвентаризація за участю та сприяння міста почалася у 2012 році. Тоді були виділені кошти на інвентаризацію та паспортизацію п’яти найбільших об’єктів – парків нашого міста. Вона завершена до 2014 року. У нас є всі документи. Фактично це десь до 40 гектарів. Наступний крок – були виділені кошти на технічну документацію ще 12 об’єктів. Ці 12 об’єктів рішенням міськвиконкому були передані в травні цього року нам на баланс. Це сквери і парки. Технічних паспортів інвентаризації на них ще нема. Кошти не виділені, – зауважує  директорка.

Проте, на переконання активістів ГО «Сад історій», найперше необхідно провести облік тих дерев, які розміщені вздовж вулиць.

– Першочергово маємо провести облік дерев вздовж вулиць та визначення їх стан. А особливо, перед тим, як буде проводитися якась реконструкція, щоб відбувалася в тому числі і заміна зелених насаджень. Ми бачимо, як на заміну вуличного полотна виділяють чималі кошти, але при цьому навіть не прописують необхідність озеленення цих вулиць, – зауважує активістка Оксана Майборода.

В управлінні ЖКГ запевняють, гроші на проведення інвентаризації зелених насаджень у місті просили щороку, однак не завжди депутати підтримували таке рішення. Мовляв, були значно нагальніші справи, які потребували фінансування. Скільки грошей потрібно для проведення тої роботи тепер, в управлінні кажуть, що не знають, бо обрахунків не проводили.  А тут ще й гривня не стабільна…

З-поміж іншого, активісти заговорили і про введення мораторію на обрізання дерев.

– Тут факторів є багато: перше – дотримання інструкції, друге – обрізання не можна зупиняти радикально, так як внесено за пропозицією, бо виникають проблеми і проїздів, і проблеми безпеки руху. Бо місто живе всіма артеріями, а не тільки однією, – говорить заступник міського голови Рівного Олексій Хмилецький.

Після тривалих обговорень учасники круглого столу дійшли висновку, що необхідно для початку погодити програму розвитку зелених зон міста, а до того як вона запрацює, таки ввести мораторій на ліквідацію дерев. Удосконалений проект рішення повинні розглянути депутати на сесії Рівнеради.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ