У Рівному заснували міжнародну премію імені Томаша Оскара Сосновського

Днями у Рівному відбулася презентація Фундації культурної спадщини імені Томаша Оскара Сосновського та оголошення про заснування мистецької премії імені видатного скульптора. Таку ініціативу було започатковано ГО «Культурно-просвітницький центр ім. Томаша Оскара Сосновського» спільно із Рівненською обласною організацією Національної спілки художників України.

Презентація відбулася у рівненській Арт-галереї Георгія Косміаді за участі митців, краєзнавців, діячів культури міста та області. Як видатна подвижниця у сфері мистецтва, яка привезла до Рівного величезну колекцію Георгія Косміаді і  всіляко підтримує культурно-мистецькі заходи і події у Рівному, Надія Косміаді і цього разу надала приміщення галереї для оголошення важливої ініціативи у житті міста.

Томаш Оскар Сосновський – відома постать у ряду світових скульпторів доби класицизму. У його доробку – більше сотні біломармурових шедеврів, які знаходяться у різних країнах світу – в Італії, Німеччині, Ізраїлі, Литві, Польщі. В Україні його роботи можна побачити в Острозі, Рівному, Львові, Чернігові та Житомирі.

Портрет Томаша Оскара Сосновського

Митець народився у 1812 році в с. Новомалин на Рівненщині, навчався у Кременці, а згодом у Варшаві, Берліні та Римі, де і провів більшу частину свого життя. Тут він обіймав посаду професора скульптури в Академії святого Луки, а згодом став її регентом. Він активно брав участь у різних виставках і мистецьких заходах у Римі, Варшаві, Парижі, Відні, був  головним директором музеїв і галерей Рима, а його роботи мали великий резонанс у мистецьких колах і швидко роз’їжджалися до храмів і музеїв різних міст Європи.

 

Архієпископ Леон Прилуцький, Познань, та Аполлон Бельведерський

У своїх творах він звертався до образів античності, середньовічної історії, біблійних сюжетів, міфології, відтворював сучасність, але чи не найбільше Сосновський відомий своїми художніми роботами, пов’язаними з образами Христа і Богородиці. Такою бездоганною колекцією не може похвалитися жоден скульптор ХІХ століття.

 

Скульптурна композиція «Pieta» («Оплакування»), Рим, та Діва Марія з дитям

І незважаючи на те, що Томаш Оскар Сосновський був величиною світового масштабу, на Рівненщині, де народився митець, його ім’я і досі не поціноване належним чином. Ще зовсім недавно про нього мало хто знав у нас, позаяк у Рівненському краєзнавчому музеї та в Острозі знаходиться чи не найбільша в Україні колекція його мармурових класичних скульптур.

Скульптура у Кракові «Ядвіга і Ягайло», відкрита на честь 500-ліття унії Литви та Польщі

Втім, в останні роки було зроблено кілька вагомих кроків у популяризації імені видатного скульптора на теренах області. Зокрема, була видана книга письменника, художника, краєзнавця Валерія Войтовича «Томаш Оскар Сосновський. Скульптура класицизму», а минулого року за ініціативи ГО «Культурно-просвітницький центр ім. Томаша Оскара Сосновського», в селі Новомалин Острозького району НВК «Новомалинська ЗОШ І-ІІ ступенів – ДНЗ» було присвоєно ім’я великого скульптора, який у свій час зробив чимало для розвитку освіти і духовності району. Відтак 1 вересня 2017 року в Новомалині було встановлено меморіальну дошку видатному скульптору.

Меморіальна дошка Т. О. Сосновського, НВК «Новомалинська ЗОШ І-ІІ ступенів – ДНЗ» 

Як розповів голова Рівненської обласної організації НСХУ Петро Подолець, саме тоді, спільно з головою ГО «Культурно-просвітницький центр ім. Томаша Оскара Сосновського» Ярославом Ковальчуком у них і виникла ідея створити фундацію імені Сосновського, яка би стала першим кроком на шляху відновлення унікальної пам’ятки – родового гнізда Сосновських в Новомалині, де народився скульптор.

– Томаш Оскар Сосновський наполовину поляк, а наполовину українець, причому по українській лінії він належав до давнього славетного роду, – розповідає Петро Подолець. – І в Новомалині є унікальна пам’ятка – єдиний на Рівненщині палац у готичному стилі, де народився Томаш Сосновський. Наразі цей палац знаходиться у стані руїн, залишилися тільки вежа і декілька мурів, а також величезна територія. Але його треба відновити, бо він пов’язаний і з Острогом, і з історією України. Тому ми подумали, якщо відновити цей палац, скільки тоді до нас може приїхати туристів – з Польщі, Італії та інших країн, які цікавляться таким унікальним скульптором.

Палац у Новомалині на акварелі Наполеона Орди, 1860-1870-ті роки

Палац до Першої світової. Зображення з книги Романа Афтаназі 

Доля Томаша Оскара Сосновського і справді є надзвичайною. Його мати загинула при пологах, подарувавши життя своїй геніальній дитині. А він все своє життя присвятив мистецтву. Будучи заможною людиною, маючи великі маєтності в Україні та тисячі підданих, він міг ні про що не турбуватися і жити у своє задоволення. Натомість він обрав мистецтво скульптури, повністю віддавшись цій справі і, забувши про славу, гроші, особисті стосунки, не випускав долота з рук і не переставав натхненно працювати все своє життя.

Залишки замкових руїн – Каплиця Сосновського, Новомалин

Французький дослідник Луїс Вейллот так описував враження від знайомства із Сосновським у Римі:

«Володіє в Україні палацом, повним королівських коштовностей. Все залишив, щоб створювати скульптури в Римі, а праця над створенням цих скульптур спонукає його забути про турботу про себе та славу. Яку ж славу міг здобути собі скульптор у Франції, користуючись прибутками, які приносили 4000 підданих. Та він влаштував для себе майстерню, схожу на сарай. Не випускаючи долота з рук і не перестаючи працювати, підкріплюється шматком хліба або іноді якоюсь їжею, принесеною з загальної кухні… Ховається, якщо хтось прийде оглядати його роботи. Бачив його один раз. Добре польське обличчя, лагідне і чисте, але очі мають у собі життя незвичайне».

Композиція “Ecce Homo” в монастирі Нотр Дам де Сіон, Ізраїль

– В ті часи було надзвичайно складно обробляти мармур, – додає Петро Подолець, – і спочатку він вчився в Україні, потім в Польщі, Італії, в результаті чого досяг надзвичайно високого рівня в галузі скульптури. Томаш Оскар Сосновський був учнем знатного скульптора італійської класицистичної школи Антоніо Канова, два рази обирався ректором Римської академії мистецтв і до кінця життя працював при цій академії, в майстерні Антоніо Канова в Римі. Його мистецький спадок оцінюється в багато мільйонів доларів. А його праці мають велике значення не тільки для мистецтва України, але й для мистецтва Європи. Тому ми сподіваємось, що Міжнародна премія імені Томаша Оскара Сосновського, заснована нашою фундацією, буде однією з найбільш значущих у галузі образотворчого мистецтва. І хочеться, щоб вона була не нижче рівня премії Тетяни Яблонської, яку надає Спілка художників України, і стимулювала митців до створення високохудожніх творів мистецтва.

Спляча Аріадна

Організатори додають, що премія буде присвоюватись митцям західного регіону за видатні заслуги в галузі образотворчого мистецтва – це малюнок, скульптура, живопис і графіка. Наразі працюють над розробкою Гран-прі, ордену, відзнак для цієї премії, і вже в наступному році митці зможуть подавати на здобуття премії свої кандидатури.

– Ми орієнтуємося, що кожна область буде виділяти по 25 тисяч гривень, премія буде присуджуватися один раз на два роки. Кандидати на премію будуть подаватися з чотирьох областей Великої Волині. Журі ж буде міжнародне, де будуть фахівці з Польщі та інших країн, квота буде і для Рівненщини, Житомирщини, Хмельниччини та для Луцька, – пояснює голова обласної спілки художників.

Вікторія

Створення міжнародної премії Сосновського – це лише перше питання, яке планує втілити в життя Фундація.

– Ми хочемо, щоб в нашому місті було більше таких культурних подій, які би відкривали нам нові імена, – зазначає голова ГО «Культурно-просвітницький центр ім. Томаша Оскара Сосновського» Ярослав Ковальчук. – І це надзвичайно приємно усвідомлювати, що ми дотичні до скульптора такої величини, адже якщо вдуматися, то для Волині це неосяжна постать. Тому фундація і заснування премії – це лише перші наші кроки, а ще в наших планах – реанімувати той замок в Новомалині. Це потрібно для наших нащадків і майбутніх поколінь.

Надія Косміаді наголосила на тому, що музика, живопис, слово, образи і форми – це вічна краса, яка завжди повторюється і залишається з нами навіть в ті дні, коли на душі чорно і смутно.

Під час заходу вкотре було наголошено і на тому, що Рівненщина до сих пір не має Художнього музею, а відтак немає можливості запросити в місто ні одного значущого художника світового рівня, бо немає де експонувати їх роботи. Величезна колекція робіт Георгія Косміаді, яку привезла до Рівного його донька Надія Георгіївна, наразі зберігається в Арт-ательє Косміаді та фондах краєзнавчого музею, проте в майбутньому для збереження цих робіт для нащадків надзвичайно важливим є питання створення Художнього музею.

Христос на смертному одрі

– Попереду ще великий шлях, і ми сподіваємось, що новостворена фундація імені Сосновського буде займатися не тільки пошуком сучасних художників, яких потрібно відзначати, адже Західний регіон має багато достойних людей, які заслуговують на повагу і на вивчення. Але спрямовуватиме увагу і на наукові дослідження – історичні, краєзнавчі, мистецтвознавчі тощо. На жаль, держава сьогодні не надає мистецтву належної фінансової підтримки, а меценатів дуже мало, тому твори митці часто розходяться по світу або пропадають. Отже, завдяки цій премії, я впевнений, кращі роботи зможуть залишатися у нас, в Україні, на Рівненщині та в інших музеях країни, а не розходитись по світу, як сьогодні, на жаль є, – зазначив рівненський живописець та громадський активіст Віктор Гвоздинський.

Паралельно рівненський кінорежисер Віктор Булига запропонував зробити і кінопроект, присвячений Томашу Оскару Сосновському, який був би цікавий не тільки для України та Польщі, але й для Італії, Ватікана та інших країн, де зберігаються роботи скульптора.

Фото з сайту Хроніки Любарта

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ