У Рівному «жеки» стануть приватними

Із липня 2016 року в Україні діє закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який мав би стати першим серйозним кроком в реформуванні житлово-комунальної сфери. Проте поки дива не сталося.

Цей закон передбачив механізми, за якими власники квартир отримають можливість управляти будинком, самостійно ухвалювати рішення щодо своїх помешкань. Замість неефективних ЖКП закон передбачає три альтернативи: самостійне управління співвласниками, створення об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) або визначення управителя.

Досвід існуючих ОСББ вже підтвердив ефективність прямого управління співвласниками будинку: з’являється можливість контролювати та акумулювати кошти, зібрані з мешканців за утримання будинку. Отже, не просто привести будівлю до естетичного вигляду, а запроваджувати енергоефективні заходи для того, щоб будинок дав можливість економити на оплаті комунальних послуг. Як відомо, так звані жеки не завжди вчасно справлялися із прибиранням сходових кліток та заміною лампочок.

Попри те, що закон ухвалений, він досі не працює. Велика проблема – із ухваленням підзаконних актів, які мали б регулювати усі передбачені механізми управління будинками.

А нещодавно прийнятий закон «Про житлово-комунальні послуги», за словами міського голови Рівного, не лише не додав ясності, а створив нові проблеми. За роз’ясненнями фахівців, закон спрямовано на демонополізацію ринку житлово-комунальних послуг і передбачає прозорий поділ тарифу із зазначенням розміру плати за комунальні послуги та плати власне за послуги з управління. Згідно з ним, ЖКП мають бути позбавлені монополії на ринку надання комунальних послуг. Закон також позбавляє місцеві органи влади права встановлювати тарифи на низку послуг, які виділяються з комплексу послуг ЖКП і плата за які формує загальний тариф з обслуговування багатоквартирних будинків. У числі таких послуг: переробка та захоронення побутових відходів, централізоване опалення та постачання холодної води тощо.

– Цей закон наробив нам ще більшої біди. Бо, на жаль, з голосу у Верховній Раді, якась не дуже обізнана людина внесла правку. За попереднім законом, якщо люди не могли зібратися у дворі й створити ОСББ чи обрати управлінську компанію, то цим мала б зайнятися міська влада. Планувалося, що місто поділять на лоти по 10-15 будинків, оголосимо конкурс і роздамо управлінським компаніям, що прийдуть на ринок. Оскільки в попередньому законі забули вказати термін «послуги з управління», то не могли цього всього реалізувати. Довелося чекати другого закону, де мали б виправити цю помилку. Діждалися нового, але в ньому внесли наступне: якщо будинок не створив ОСББ і не обрав добровільно собі управлінську компанію, я зобов’язаний протягом трьох місяців після звернення мешканців будинку до мене обрати їм управлінську компанію. Звернення рахується легітимним, якщо на зборах підписалося не менше 50% співвласників будинку. А мешканці й так не збираються, до мене не звертаються – і що робити з будинком? ЖКП закриваються, а я не маю права щось вдіяти, бо до мене не звертаються…  Ніхто не знає, як вийти із цієї ситуації. Або знову звертатися у Верховну Раду і вкотре міняти закон, або що…  Тому прийняли у місті Рівне наступне рішення: ми всі ЖКП приватизуємо і будинки обслуговуватимуть ті ж жеки, тільки вже приватні. Але разом з тим за мешканцями лишається право самим обрати своєму будинку управлінську компанію. Тому: не подобається ЖКП – обираєте іншу структуру, яка управлятиме вашим будинком. У нас їх таких вже не менше 15, – розповів міський голова Рівного Володимир Хомко.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ