Від Громадської експертизи – до сили «колективного розуму»: переселенці у Рівному розпочинають новий проект

З 23 квітня у п’яти областях України стартувала Громадська експертиза діяльності влади по виконанню Постанови КМУ 1094 щодо підтримки та адаптації переселенців. Громадська організація внутрішньо переміщених осіб у місті Рівному «Україна – моя сім’я» також долучилася до проведення громадської експертизи.

28 квітня на традиційній зустрічі, що відбулася в Рівненській обласній науковій бібліотеці, заступник голови правління ГО «Україна – моя сім’я» Геннадій Нікіша ознайомив членів організації та гостей заходу з проектом «Зміна фокусу»: до успішної адаптації ВПО в нових громадах через актуалізацію власних ресурсів та громадський контроль відповідної діяльності органів місцевої влади» та його метою.

Це спільний проект, який на першому етапі буде виконуватися організаціями – членами «Альянсу організацій переселенців України» в 5 областях нашої країни, а саме: Житомирській, Рівненській, Волинській, Вінницькій та в Закарпатській областях.

Проект громадської експертизи було підтримано в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується Pact в Україні.

– Метою громадської експертизи є сприяння підвищенню ефективності державної політики щодо підтримки, соціальної адаптації та реінтеграції громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції в Рівненську область, – розповів Геннадій Нікіша. – У межах своїх можливостей ми, ГО «Україна – моя сім’я», шукаємо способи вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб, що проживають у Рівненській області. Адже вважаємо, що більш тісна співпраця та спільні зусилля органів державної влади Рівненської області та інститутів громадянського суспільства із залученням внутрішньо переміщених осіб допоможе швидкому та найкращому вирішенню наших проблем.

 

Справа в тому, що за чотири роки проблеми переселенців – а це в першу чергу житло, робочі місця, матеріальне забезпечення – практично ніяк не вирішуються. На папері існує низка законодавчих документів, але ні механізму виконання, ні джерел фінансування не прописано. Усі пропозиції, які переселенці доносили до влади за цей час, не були почуті. Відтак багато хто вже зневірився та опустив руки. Третина внутрішньо переміщених осіб, що перебували на Рівненщині, або повернулися на окуповану територію, або виїхали за кордон. Таким чином наразі в Рівненській області залишилося близько тисячі переселенців.

В організації підкреслюють, що цей проект не є перевіркою чи оцінкою діяльності влади. Його мета – аналіз, спільно з виконавчою владою, ефективності виконання постанови Кабінету Міністрів України № 1094 від 16.12.2015 «Про затвердження Комплексної державної програми щодо підтримки, соціальної адаптації та реінтеграції громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції в інші регіони України, на період до 2017 року», та виконання розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрація № 104 від 04.03.2016 р.

Відтак у Рівненській облдержадміністрації вже було ініційовано створення робочої групи з проведення громадської експертизи, до якої увійдуть як представники виконавчої влади, так і експерти з боку ВПО. Робота групи проходитиме в три етапи:

  1. Моніторинг та аналіз виконаного в рамках вищезгаданої Комплексної державної програми: що було зроблено, що не вдалося, ефективність та причини.
  2. Проведення фокус-групи серед цільової аудиторії з метою вивчення пропозицій переселенців щодо шляхів вирішення їх основних проблем.
  3. Спільно з владою створення нового реального плану заходів, спрямованих на підтримку та реінтеграцію ВПО.

Крім цього, додає Геннадій Нікіша, планується провести низку експертних інтерв’ю з чиновниками від виконавчої влади. Адже їх досвід як фахівців, їхнє бачення варіантів вирішення проблемних питань ВПО мають велике значення в плануванні подальших спільних дій.

– На сьогодні від ГО «Україна – моя сім’я» вже було надіслано кілька запитів до управлінь та департаментів Рівненської ОДА, райдержадміністрацій, виконавчих органів Рівненської міської ради, а також на Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області. На основі отриманих відповідей також буде проведено аналіз зробленої роботи та її ефективності, – пояснює Геннадій Нікіша. – В результаті, залучивши наших методистів та експертів, зокрема і з інших областей – членів Альянсу, ми зможемо спільно розробити ефективний комплекс рішень щодо подолання життєво важливих і дуже болючих проблем вимушено переміщених осіб Рівненщини.

Тренінг «Здійснення громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади» для Альянсу організації переселенців України 

В організації додають, що на сьогоднішній день така ініціатива як Громадська експертиза продиктована життєвою необхідністю і практично є єдиним регламентованим законом заходом, який допоможе переселенцям реально вплинути на вирішення своїх проблем. Адже вже четвертий рік поспіль весь другий розділ Конституції України (права) по відношенню до переселенців з Донбасу та Криму фактично ігнорується. І люди зі статусом ВПО відчувають себе в якості прохачів та «бідних родичів» – у своїй державі, у власній країні. Відповідно ж до законодавства, за результатами Громадської експертизи не пізніше ніж через три місяці має бути розроблений новий комплекс заходів і пропозицій для внутрішньо переміщених осіб. Отже, цей проект, впевнені переселенці, має принести  реальний результат.

– Це перший серйозний проект «Альянсу», який може не тільки покращити взаємодію органів виконавчої влади, але і скористатися силою, так би мовити, «колективного розуму», спільно працюючи над пропозиціями. Ми раді, що беремо в ньому участь і хочемо бачити реальний результат своєї діяльності, – прокоментували участь у проекті і представники Альянсу переселенців – Аза Голощапова, голова ГО «Переселенці Криму та Донбасу» з м.Луцьк та  Юрій Зиков, керівник  ГО «Спільна справа» з міста Вінниця.

Довідково:

Процедура проведення громадської експертизи здійснюється згідно ст. 5, 38, 40 Конституції України, ст. 21, 22 Закону України № 4572-VI від 22.03.2012 «Про громадські об’єднання», Закону України № 2939-VI вiд 13.01.2011 р. «Про доступ до публічної інформації» і у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 976 вiд 05.11.2008 р. «Про затвердження Порядку сприяння проведенню громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади».

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ