Всі за тюнерами, або Як Рівненщина готується до переходу на «цифру»

31 серпня Рівненська область перейде з аналогового на цифрове мовлення. Зміни відчують передусім мешканці сільської місцевості, які користуються старими телевізорами. Для перегляду телепрограм їм доведеться придбати тюнери, які передають цифровий сигнал.

Україна планувала перейти на цифровий формат телерадіомовлення вже давно, але через низку причин цього зробити не вдавалося. Однак цьогоріч Кабмін таки ухвалив історичне рішення, яке вже впровадили у Києві та Кіровоградській області. Інша частина України, в тому числі Рівненська область, відчує інновації вже у перший день осені.

– Аналогова технологія себе давно віджила і вся Європа давно працює в «цифрі». Україні як завжди не вистачає грошей, але далі відтягувати цей процес неможливо, тому що треба звільняти частотний ресурс для розвитку інших технологій. Зокрема, ми всі користуємось високошвидкісним Інтернетом і це все потребує частотних ресурсів. Їх вдасться отримати після повної відмови від аналогового телебачення, – пояснює представник Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Рівненській області Дмитро Тарасюк.

За приблизними підрахунками, близько 5 мільйонів українців досі дивляться аналогове телебачення. Для того аби перейти на новий формат, громадянам доведеться придбати та підключити до своїх телевізорів тюнери, що дозволить безкоштовно переглядати 32 канали у цифровій якості. Водночас у більшості сучасних телевізорів є вмонтовані тюнери Т2, тому для перегляду ефірних телеканалів у такому випадку достатньо просто придбати зовнішню антену.

До слова, ціна тюнерів коливається від 350 до 600 гривень, в залежності від можливостей того чи іншого пристрою. За словами Дмитра Тарасюка, віднедавна спостерігається підйом цін на цифрові приймачі, який викликаний ажіотажем серед населення. Тому фахівці не виключають, що з повним переходом на «цифру» варто очікувати чергового підняття цін на тюнери.

На Рівненщині майже всі телеканали мають ліцензії на цифрове мовлення, за винятком «Сфера-ТВ», яке здійснює мовлення в кабельних мережах Рівного та Луцька. Також не має ліцензії телекомпанія «Дубно», що має свій власний передавач, тож поки мовитиме в аналозі. Повністю без телебачення мешканці Рівненщини не залишаться, адже у вільному доступі та без будь-яких тюнерів мовитиме Перший національний телеканал.

– Велика частина людей перейшла на цифрове телебачення ще в 2011 році. Постійно наголошувалося, щоб люди переходили на «цифру», адже аналог буде виключений. Але нам завжди щось не вистачало. Цифрове телебачення – соціально рівна послуга для всього населення України. Адже при аналоговому телебаченні у різних місцевостях була різна кількість каналів. Тепер всі матимуть по 32 канали. Всі матимуть однаковий доступ до телевізійного сигналу – що в Дубровиці, що в Рівному, – говорить директор Рівненської філії Концерну радіомовлення, радіозв’язку та телебачення Віктор Талімончик.

На Рівненщині проблеми з телевізійною картинкою ймовірні в південних районах області, куди не поступає сигнал з Антопільської телевежі. Вирішити цю ситуацію планують з будівництвом нової телевізійної вежі в селі Копань Демидівського району. Розпочати втілення в життя цього проекту держава мала намір ще на початку 2000-х років, однак через брак коштів добудувати вежу досі не вдається. Станом на сьогодні покрити цифровим телебаченням можна лише 75% території області (середній показник по Україні). У разі введення в експлуатацію вежі в Копанях ця цифра зросте до 90-95%. До слова, в сусідній Білорусі вся територія країни покрита цифровим телебаченням.

Шість років тому Кабмін прийняв Постанову, відповідно до якої соціально незахищені та малозабезпечені групи населення безкоштовно отримували від держави цифрові телеприймачі. Наразі подібних заходів здійснювати не планують, тому всім громадянам доведеться самотужки оплачувати перехід з аналогу на «цифру».

– У пенсіонерів є діти, онуки, які за десять років могли щось придумати, аби їхня бабуся якісно дивилася телевізор. Є супутник, на якому присутні усі державні канали. Бурхливо розвивається інтернет. Немає такого населеного пункту в області, щоб люди не могли отримати інформацію. Потрібно лише бажання і якісь додаткові кошти, – додає Віктор Талімончик.

Роз’яснення стосовно переходу з аналогового телебачення на цифрове даватиме Рівненський обласний контактний центр при облдержадміністрації, на якому працює гаряча телефонна лінія за номером 0 800 500 078. Громадяни Рівненщини зможуть залишити звернення, отримати консультацію по типовим питанням. Крім того, спеціалісти збиратимуть інформацію, проблематику та пропозиції мешканців щодо нововведень.

Фахівці радять громадянам не затягувати з придбанням необхідного обладнання для переходу на цифрове телебачення, адже в Кіровоградській області, яка вже перейшла на «цифру», спостерігається різкий підйом продажів телетюнерів, відповідно зростає й ціна.

Список безкоштовних телеканалів, які наразі мовлять у форматі цифрового телебачення Т2 на Рівненщині: «Інтер», «Україна», «1+1», «НТН», «К1», «Перший національний», «ICTV», «Ентер-фільм», «ZOOM», «Кіноточка», «СТБ», «ТЕТ», «К2», «Новий канал», «М1», «5 канал», «Мега», «Піксель», «X-Sport», «НЛО-ТБ», «2+2», «ZIK», «Еспресо», «Прямий», «UA-Культура», «Ескулап-ТБ», «UA-Рівне», «112 канал», «Ритм ТБ», «Рівне 1».

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ