За квітень на Рівненщині виявили 67 випадків кору: є тенденція до зростання

Щоденно в Україні  фіксують нові випадки захворювання на кір. За неповних чотири місяці цього року від кору померло двоє дітей та п’ятеро дорослих. Летальних випадків у нашій області, на щастя, не реєстрували, проте по кількості захворілих Рівненщина тримається серед лідерів.

На кір у Рівненській області вже занедужало 172 людини, з яких 118 – це дітей. Медики переконують: єдиний спосіб запобігти захворюванню – проведення профілактичних щеплень. Стверджують, що майже 70% захворілих не щеплені або не мають чергового щеплення проти кору.

– Щеплення – це єдиний засіб попередження інфекційних хвороб. Якщо щеплення не виконуються, то ті інфекції, які можна було б попередити засобами профілактики, починають «підніматися вгору». Як приклад – спалах кору. При наявності значної кількості не щеплених дітей кір і надалі буде поширюватись на території нашої області. І в нас справді існує тенденція до зростання. Якщо взяти для прикладу, то за 2017 рік ми мали всього 2 випадки захворювання на кір (обидва у Дубенському районі). В січні цього року зафіксували 3 випадки, в лютому вже 36, у березні – 66, а в неповний квітень – 67 випадків, – розповідає завідувач відділу епіднагляду обласного лабораторного центру Віктор Мороз.

Щодо всеукраїнських показників, то там цифри ще страшніші: за минулий рік зафіксували 4700 випадків хворих, а за 4 місяці цього року маємо 10600.

– Ми маємо значну частину дітей, яка взагалі не робили щеплення. Для того щоб людина була захищена від кору, робиться два щеплення. Відповідно до календаря щеплень: в 1 та 6 років. Однак, якщо дитині з тих чи інших причин не зробили щеплення в цей період, то розпочати можна у будь-якому віці. Якщо  це дорослий, то у будь-який день роблять перше щеплення, а потім через мінімальний інтервал – приблизно через місяць – можна робити друге щеплення. І людина буде захищеною, – запевняє Віктор Мороз.

У всіх щеплювальних пунктах вакцина проти кору, епідпаротиту та краснухи (КПК) для дітей є. Є вакцина і для дорослих, але тільки на платній основі. Та навіть, не зважаючи на наявність вакцини, ще залишається значна кількість дітей, які не мають щеплення проти кору. Зокрема, в області є майже 5800 дітей, які не отримали вакцинацію у минулому році, і майже 3000 не отримали друге щеплення. До цього часу ці діти залишаються не щепленими.

На Дубенщині цього року випадки кору почали реєструвати у квітні. Всього захворіло 8 осіб, з них 6 дітей. Один хворий зареєстрований у місті Дубно, а  інші в районі (по одному випадку у селах Листвин, Рачин, Верба, Мартинівка, Пирятин та два випадки у селі Птича). У всіх хворих перебіг захворювання був середньої важкості і всі перебували на стаціонарному лікуванні.

За словами Віктора Мороза, ситуація зі щепленням на Дубенщині вражаюча.

– Тут взагалі неналежним чином проводяться профілактичні щеплення проти кору. До прикладу, у місті Дубно лише 35,9% дітей старше 2 років мають вакцинацію проти кору, епідпаротиту та краснухи. А ревакцинацію проти кору у віці 6 років отримали 6,5% дітей у місті Дубно та 12,6% у Дубенському районі, – зауважує експерт.

Фіксують фахівці і випадки, коли дитині щеплення робили тільки на папері.

– У нас був випадок кору у Костопільському районі. І що найцікавіше, що батьки прийшли на медпункт із проханням зробити дітям щеплення. Батьки самі зізналися, що щеплення записані, але їх насправді не робили. І такі випадки далеко не поодинокі. Звісно, ми робимо щеплення для таких діток на безоплатній основі. Тим не менше, випадки захворювань продовжують фіксувати. Був у нас випадок, коли дитя захворіло на кір у кількамісячному віці. Хоча відповідно до статистики таких випадків бути не повинно, бо материнський імунітет передається від мами. Але такий випадок у нас був, і ймовірніше за все тому, що мама не була захищеною від кору, – каже Мороз.

Взагалі фахівці відзначають, що зараз захворювання протікає із дещо іншими особливостями, ніж колись. Раніше вважалося, що кір – це винятково дитяче захворювання. Проте практика показує, що хворіють і дорослі.

– У нас на стаціонарному лікуванні перебувало півсотні осіб. З них 15 – це дорослі, а решта  – діти. І треба сказати, що специфіка протікання хвороби відрізняється від тих років, коли ми мали підйоми захворюваності на кір. Наприклад, з 15 хворих – у семи був кератокон’юнктивіт  як ускладнення. Тобто запалення рогівки ока. Це досить неприємне ускладнення, яке довготривало лікується і без належного контролю може призвести до порушень зору. У 5 хворих практично на другий день починалася пневмонія – запалення легенів, що також впливає на лікування. Хоча і так по характеру перебіг кору проходить із досить вираженою токсикацією, з нудотою, блювотою, проносами, високою температурою, іноді навіть із неврологічними розладами, із симптомами токсичного ураження головного мозку, високою температурою, – розповідає завідувач інфекційного відділення ЦМЛ Сергій Дорошенко.

Чи не найважче доводиться дорослим, вони з тяжкими ускладненнями потрапляють до стаціонару. Лікування обходиться у кругленькі суми, що сягають 4-5 тисяч гривень. Також в області є випадок, коли вагітна жінка захворіла на кір, переривати вагітність вона відмовилася і поки невідомо, як це вплине на немовля.

З вересня 2017 року медики проводять «підчищаючу», або ж так звану рутинну імунізацію проти кору, краснухи. Тільки для цього заходу в область знову надійшла вакцина. І 86% нещепленого населення області вдалося щепити саме так.

Вакцина на Рівненську область поступає в єдиний центр, що у Костополі. Уже в Костопіль з’їжджаються представники всіх районів, які розбирають її у свої райони. А вже із райцентрів поширюють по всіх ФАПах та амбулаторіях. За словами Віктора Мороза, така процедура займає близько тижня. Фахівці просять інформувати, якщо в якомусь населеному пункті не вистачає вакцини, або ж місцеві медики доставляють її із запізненням.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ