Депутати Рівнеради обговорювали суми, які «розбалансовують бюджет»

1 лютого депутати Рівнеради взялися вирішувати, що робити із матеріальною допомогою на лікування рівнянам. Адже в останні роки із бюджету на допомогу краянам почали виділяти значні суми. Якщо раніше максимально із бюджету міста виділяли кілька сотень тисяч, то за 2017 рік сума зросла до кількох мільйонів. За словами секретаря Рівнеради Сергія Паладійчука, такі суми допомоги «розбалансовують бюджет».

Надання матеріальної допомоги краянам із бюджету – не новинка. Подібна практика існує і в інших обласних, районних центрах нашої країни. От тільки процедуру надання кожен населений пункт визначає собі сам. У Луцьку, наприклад, цими питаннями займається виконавчий комітет. У нас же остаточну суму допомоги затверджують на сесії Рівнеради. Саме під час засідань доволі часто суми допомоги зростають в рази.

– Нерідко суми в 5-6 разів збільшуються. І депутати голосують. Моє бачення таке: від цієї практики треба відійти. Перед тим мала б попрацювати профільна комісія, якій люди надали б усі необхідні документи, – розповідає голова бюджетної комісії Олег Карпяк.

Із Олегом Карпяком погодився і його колега-депутат Ігор Ковалець. Він зауважує, що виступи хворих чи родичів хворих під час сесії не дозволяють об’єктивно визначити суму допомоги:

– Якщо всі звернення будуть погоджуватися хоча б однією медичною комісією, тоді у нас не буде із залу ніяких пропозицій по факту. По-друге, якщо ми визначимо якусь суму чи відсоток, як це має розподілятися, то сума вкладатиметься у визначений нами шаблон. І по-третє, якраз медична комісія має фахово розбиратися, кому потрібна допомога, в якій мірі, а кому взагалі вона не потрібна, – говорить депутат.

Примітно, що далеко не всі хворі рівняни звертаються за допомогою до міської ради. Та й ті, хто звертаються, мусять пройти сім кіл пекла бюрократичних процедур. А суму допомоги визначають на спеціальній комісії. І коливається вона від 2-3 до 20 тисяч гривень – залежно від кошторису, який надає хворий. Часто суми в документах вказані нижчі, ніж є насправді, оскільки частина послуг у лікарнях проходить під поміткою «благодійний внесок», які до уваги не беруться.

Депутати обговорювали різні варіанти «стабілізації ситуації», як-от: обмежити цифрою чи відсотково суму, яку дозволено потратити на допомогу рівнянам; надавати гроші депутатам, а ті вже самі розподілятимуть їх між хворими зі свого округу; спрямовувати кошти у медзаклади.

– Надання допомоги на лікування ми маємо практикувати у максимально можливій мірі і то до того часу, доки повноцінно не запрацюють державні гарантії по наданню медичної допомоги населенню, – зауважив голова «медичної» комісії Рівнеради Юрій Осіпчук.

Членкиня бюджетної комісії Галина Кульчинська повідомила, що загалом з бюджету торік потратили майже 5 мільйонів гривень на матеріальну допомогу. З цієї суми лише близько половини надавали згідно з положенням про допомогу і під контролем управлінь охорони здоров’я та соцзахисту.

– У 2017 році сума, яка йшла виключно по програмі без резервного фонду, становить 2 мільйони 590 тисяч гривень. За рахунок цих грошей отримали матеріальну допомогу 486 людей. Якщо ми говоримо про дітей, то їх було 28. На них потрачено 326 тисяч гривень. Найбільшу долю в цих видатках і по кількості людей, і по сумі мають органічні захворювання (це рак): 271 людина – 1 мільйон 413 тисяч гривень. Орфанних захворювань (рідкісних) у  нас аж 4. На їх лікування отримано допомогу на суму 17 тисяч гривень. Для порівняння: у 2016 році допомогу на лікування отримали 323 людини загалом на 1 мільйон 379 тисяч гривень. Онкохворих із них було 170. У 2015 році допомога була надана 209 особам загалом на 516 тисяч, – зауважила Галина Кульчинська.

Депутатка закликала колег, перш ніж приймати якісь рішення, «дивитися статистичні дані».

– А де у нас дані, куди ми діли 2,5 мільйона резервного фонду? Які суми, на кого і чому це так має бути? Я розумію, що є випадки, коли треба це зробити. Але коли це стається на сесії, це виходить як емоційна маніпуляція, бо тобі складно людині відмовити, – додає депутатка.

Зрештою остаточного рішення щодо змін у підходах надання допомоги прийнято так і не було.  Депутати вирішили взяти «перерив» на те, щоб подумати, як зробити краще, можливо, вивчивши досвід сусідів. За деякий час пообіцяли зібратися знову, аби оголосити свій вердикт.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ