Економія чи змова: чому у рівненських дитсадках діти лишилися без м’яса

У рівненських дитячих садках діти постують по неволі. З 1 березня в їдальнях дошкільних навчальних закладів не дають малечі м’яса. Щоправда, не у всіх.  Батьки, для чиїх дітей запровадили пісний раціон, забили на сполох. Мовляв, у дитсадках «економлять» на дітях. А в СБУ заговорили про змову. Ситуацію з’ясовували наші журналісти.

Впродовж лютого-березня у 28 дошкільних навчальних закладах Рівного із 35 існуючих виникла проблема із постачанням м’яса. В управлінні освіти роз’яснюють, що проблема саме в цих закладах, оскільки вони досі не перейшли на самостійну бухгалтерію. Ті ж сім, які самі проводять закупівлі – таких проблем не мають.

Заступниця міського голови Галина Кульчинська стверджує, що освітяни у цій ситуації не винні. Це радше технічні питання, які, відповідно до процедури, потребують часу для вирішення. Бо ж мова йде про централізовану закупівлю м’яса для дошкільних навчальних закладів на цілий рік. І ціна питання чималенька – майже 7 мільйонів гривень.

–  20 грудня 2017 року було оголошено торги на закупівлю м’яса, 31січня 2018 року визначено переможця. А13 лютого торги відмінені. Справа в тому, що між цими датами на управління освіти  було два листи: перший із КРУ, другий від управління СБУ в Рівненській області. Визначальним для дій про скасування торгів був лист СБУ, датований 8 лютого 2018 року. Мова йде про те, що в ході певних дій і, на мою думку, вони абсолютно логічні і правильні, учасники торгів «можуть вдаватися до змови на антиконкурентних узгоджених діях з метою забезпечення перемоги одного із учасників…», – розповідає Галина Кульчинська.

Листу від служби безпеки передував ще один  – від управління західного офісу Держаудитслужби у Рівненській області «Про дотримання вимог законодавства про проведення закупівель». В якому теж іде мова про порушення правил закупівель.

З урахуванням цього всього торги відмінили, але вже наступного дня – 14 лютого управління оголосило нові торги. Аукціон відбудеться вже у понеділок, 26 березня. І якщо все вдасться, то 6 квітня управління укладе договір на поставку м’яса, а 7 квітня цей продукт доставлять у їдальні рівненських ДНЗ.

Відповідно до чинного законодавства, управління освіти не має права заключати угоди з іншими постачальниками на поставку продуктів, поки тривають торги (30 календарних днів).

Тож поки м’яса у їдальнях немає, освітяни викручуються, як можуть.

– Ми користуємося таким документом, як інструкція із організації харчування. Там в разі відсутності одного із продуктів є передбачені таблиці щодо використання інших продуктів для того, щоб забезпечити збалансоване харчування. М’ясо – це в основному постачання білка в організм дитини. Тож тепер ми його замінили такими продуктами, як-от: риба, ковбаса варена, всі кисломолочні продукти, твердий сир, яйце. Є приблизне двотижневе меню із підрахунками всіх білків, жирів, вуглеводів. Крім того, було взято до уваги всіма медсестрами, що багато білка є у какао, у гречці, у твердих макаронних виробах, бобових. Якщо взяти, що об’єм їжі для дитини за 100%, то на триразове харчування, яке є у ДНЗ, припадає 80%. 20% дитина з’їдає вдома. Багато батьків із розумінням поставилися до ситуації, – розповідає начальниця дошкільного відділу управління освіти Галина Ремизович.

За словами заступниці начальника управління освіти, голови тендерного комітету Ірини Кіруци, проблеми із м’ясом у дитсадках Рівного виникли тільки з березня. Оскільки освітяни продовжили договір 2017 року на 20%. І в січні-лютому садочки повністю були забезпечені м’ясом – поставили на 819 тисяч гривень. Що робитимуть освітяни, коли і цього разу торги відмінять – не знають.

– Звісно,  закон про публічні закупівлі передбачає, що коли вдруге не відбулися торги, то замовник має право провести переговорну процедуру. Це спрощено, швидше, але так само протоколи, публікації. Ми постійно рекомендуємо закладам перейти на свою бухгалтерію, адже тоді таких би проблем не виникало. Однак в нинішній час виявилося проблемою знайти бухгалтера для бюджетної установи, – говорить Кіруца.

До слова, подібна ситуація в країні – не дивина. Та й для Рівного це вже не вперше. Освітянам частенько доводиться продовжувати угоди із постачальниками на 20%, аби діти мали що їсти, поки втрясають усі бюрократичні процедури. До речі, освітяни давно просять внести зміни у законодавство, однак законотворці не поступаються. Надто висока ціна питання.

  • Жодної провини з боку управління освіти я не бачу. Управління освіти мало певним чином реагувати на певні застереження, – говорить заступник начальника управління освіти, голова тендерного комітету Ірина Кіруца

У свою чергу СБУ пояснює свої дії як попередження надходження до дошкільних закладів Рівного сумнівних харчових продуктів.

За повідомленням прес-групи УСБУ в Рівненській області, правоохоронці встановили, що під час проведення тендеру на закупівлю харчів у розмірі майже 7,5 мільйона гривень мали місце ознаки змови та антиконкурентних узгоджених дій серед його учасників. І за матеріалами Служби результати цих торгів були скасовані тендерним комітетом.

Новий конкурс із закупівель м’ясної продукції для потреб дошкільних закладів Рівного, що проводиться з врахуванням зауважень СБ України, дозволить закупити для харчування дітлахів якісний товар майже на два мільйони дешевший від попереднього.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ