Фермери Рівненщини збираються до столиці для відновлення справедливості?

Кабмін подав законопроект, за яким фермери отримають у власність півмільйона державної ріллі. І 18 травня цей законопроект депутати внесли у порядок сесії. Тож фермери країни очікують, що в найближчі дні його таки розглянуть. Окремі вважають, що така «подачка» не що інше, як передвиборча кампанія окремих народних обранців і далі слів справа не піде. А тим часом чимало фермерів налаштовані рішуче: схрестили пальці і готуються до поїздки у столицю, аби народні обранці таки проголосували за законопроект, а не загубили його десь у шухлядах.

 

Станом на зараз на Рівненщині працює 198 фермерів, які обробляють близько 3,37 тисяч гектарів ріллі. Із прийняттям закону ці землі, які дотепер є державні, перейдуть у власність та довічне володіння аграріям. В Асоціації фермерів пояснюють, що йдеться про землі, які фермери і так обробляють, тож уряд своїм законопроектом просто «відновить справедливість у землекористуванні».

Роздати орні землі фермерам держава планувала ще на початку 1990-х років. Тоді один фермер міг отримати від держави у власність та довічне володіння до 50 га. Тож аграріям передали близько 0,54 мільйона гектарів землі по всій країні. У 1992 році Земельний кодекс змінили – фермери змогли розпоряджатися отриманою від держави землею лише на умовах постійного користування. І до цього часу зрушень у цій сфері фактично не було.

– Цей законопроект архіважливий для фермерів. 25 років було так, що після смерті фермера всі землі, які він за життя мав у постійному користуванні, відходили державі. Суть нового законопроекту в тому, що землі постійного користування, які є у фермера, переходять у його власність. Це величезний плюс. Бо фермер є основним виробником сільгосппродукції. Тому ми просимо, вимагаємо від народних депутатів України підтримати цей законопроект. Я провів перемовини із п’ятьма депутатами від Рівненської області, які обіцяли нам підтримку. Ми збираємося до столиці, аби раптом не вийшло так, що у відповідальний момент, не дай боже, нардепи вийшли із зали засідань чи ще щось і законопроект не набрав відповідної кількості голосів, – запевнив голова Асоціації фермерів Рівненщини Андрій Кузьмич.

У законопроекті чітко прописаний процес передачі ріллі фермерам. Для цього достатньо подати заяву, технічну документацію та копії документів на право власності на земельну ділянку до місцевої ради або управління Держгеокадастру. На думку заступника начальника управління Держгеокадастру в Рівненській області Сергія Дубича, прийняття закону знизить соціальну напругу в області. Бо ж йдеться не про ті людські паї, які фермери орендують у містян та жителів сіл, а про ті, які їм давно виділили в постійне користування.

– Дуже добре, коли Кабмін дослухається до побажань, які висловлюють тут, на низах. І що не менш важливо, прийняття такого закону додасть інвестиційної привабливості краю. Бо будь-який інвестор, перш ніж згодитися на співпрацю, питає, а чи у приватній власності земельна ділянка? І оскільки це буде законом врегульовано, то буде суттєве поліпшення в роботі фермерів, – каже Сергій Дубич.

Законопроект щодо фермерських земель «на всі 100%» підтримала Асоціація фермерів та приватних землевласників (АФЗУ). І взагалі вважає його мало не досконалим документом.

– Справа в тому, що для нас, тих людей, які працюють на землі, для наших сімей, це дуже важливо. Бо тільки спробуйте уявити, як це проробити 20 з лишком років і знати, що ти нічого не заробив!.. Це якось ненормально. Коли ми обмежували свої сім’ї у всьому і дбали про нашу землю, соляру, міндобрива і так далі, а сьогодні лишаємося ні з чим – це принаймні не по-людськи. Як на мене, проект закону дуже хороший. Хоч ідея і не нова, а навіть досить стара. Бо Ющенко, будучи прем’єром, на з’їзді фермерів пропонував подібне. Тоді він сказав: «На ваших долях держава зробила досить жорстокий експеримент. Ви заслужили цього». Але далі слів справа не пішла. Може зараз вдасться довести справу до кінця. Ми будемо дуже вдячні, – каже фермер Віктор Давидович.

 

– Мушу сказати відверто: цей закон дуже багатьом не подобається. В першу чергу агрокорпораціям, які, я думаю, мають свої інтереси. Бо ж зараз іде серйозна боротьба між фермерами та ними. Адже те, що добре фермерам – погано корпораціям. Цей законопроект дає розвиток фермерським господарствам. І оскільки земля буде у власності, то агрокорпораціям буде важче домовитися із фермерами, аби зайти на ринок, – каже Андрій Кузьмич.

Та разом з тим, є скептики, які вважають, що передати фермерам 0,54 мільйона гектарів (в межах всієї країни) державної землі – нехай якою і оперували на умовах постійного користування – це «за просто так» віддати мінімум 0,5 мільярда доларів певній групі електорату напередодні виборів. Так вважає, зокрема, і голова Українського товариства економічних свобод Мар’ян Заблоцький.

Зрештою, голова Асоціації фермерів Рівненщини резюмував:

– Запевняю, що Асоціація готова їхати, готова підтримувати, протестувати, аби цей закон був прийнятий, бо кращого закону для фермера у цьому питанні годі й шукати.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ