«Моцартіада» у Рівному: великий композитор для дітей та дорослих

В останні дні зими у Рівненській обласній філармонії відбувся дитячий концерт, присвячений Моцарту. Під величним склепінням органного залу звучали легкі та святкові твори великого композитора у виконанні вихованців музичних шкіл та музичного училища Рівного. Долучився до концерту також і камерний оркестр філармонії під диригуванням Юрія Скрипника.

Моцарт – один з найвідоміших класиків, віденський геній, композитор зі світовим ім’ям, музика якого вже понад три століття бентежить серця шанувальників в усьому світі. Його музику називають чарівною, цілющою, такою, що наділена терапевтичним ефектом і здатна окриляти, надихати, сіяти навколо світло і любов. Але при всій її, здавалося б, легкості та невимушеності, вона вважається досить складною для виконання. Тому далеко не часто у музичних школах можна почути твори Моцарта, які зазвичай бояться пропонувати для виконання дітям.

Насправді ж діти знають і люблять Моцарта, і рівненська «Моцартіада» тому яскраве підтвердження. Юні учасники концерту з піднесенням виконували найвідоміші твори композитора, написані ним саме для широкого кола слухачів, а також пов’язані з тими чи іншими періодами життя композитора. Відтак, звучали відомі симфонії і сонати, сонатини і концерти, «Рондо а ля Турка» та «Маленька нічна серенада». Діти демонстрували свою майстерність не тільки у грі на фортепіано, але й кларнеті і навіть на арфі. А Зразковий хор молодших класів «Пролісок» ДМШ №1 ім. М.В.Лисенка виконав хор з опери «Чарівна флейта» «Послухай ці звуки».

– Вже 10 років ми проводимо такі концерти для дітей і за участі дітей у Рівненській філармонії, але в останні роки почали активно залучати діток з музичних шкіл, релігійних громад Рівного, – розповідає організаторка та ведуча концертного циклу «Дитячий» Інна Жовнір. – Стараємось підбирати такий репертуар, щоб це відповідало програмі музичних шкіл і було цікаво широкому колу слухачів. Це різні тематичні концерти, як-от «Різдвяна містерія», де звучали найкращі різдвяні пісні та колядки від хорових колективів дитячих закладів нашого міста, концерт «Органні піснеспіви», коли під супровід органу діти виконували твори української та європейської класики й сучасності.  І дуже тішить, що до нас почало ходити все більше людей. Діти охоче беруть участь у таких заходах, і таким чином ми залучаємо до класичної музики все ширше коло рівнян.

Під час концерту музичні композиції гармонійно чергувалися із розповідями про життя та творчі віхи біографії композитора. Слухачі могли дізнатися, в якій родині виховувався маленький Вольфганг-Амадей, коли він почав писати свої перші твори, де і як навчався, коли до нього прийшла слава і коли Моцарт вперше закохався. Як дітям, так і дорослим було цікаво почути про маловідомі факти та цікаві моменти життя композитора, стосунки із батьком –  композитором при дворі архієпископа Зальцбурга та одним із провідних педагогів Європи Леопольдом Моцартом. Він дуже рано побачив талант сина і всіляко розвивав його, а також сприяв всебічному розвиткові дитини. Саме завдяки батькові Вольфганг отримав чудову класичну освіту і звик багато працювати, адже Леопольд вважав, що розвиток таланту неможливий без титанічної праці над ним.

Маленький Моцарт надзвичайно любив природу, прогулянки на сільських просторах, був дуже чуттєвою натурою і захоплювався усім живим і прекрасним. Це знаходило відображення і в його музиці. Якось, коли на сцену, де Вольфганг виступав перед поважною публікою разом із іншими музикантами, вибігла кицька. Не довго думаючи, хлопець полишив клавесин і кинувся гратися з нею. А на суворий погляд батька відповів: «Тату, ця гарна кицька зараз втече, а от клавесин від мене нікуди не дінеться!»

Моцарт мав феноменальний музичний слух, пам’ять і неперевершену здатність до імпровізації.  У трирічному віці він із захопленням дивився, як батько вчив інших дітей  нотної грамоти, а в чотири роки Вольфганг-Амадей вже грав на клавірі декілька менуетів та п’єс. У віці п’яти років він грав батькові власні невеличкі п’єси, які той записував на папір. Свою першу оперу Моцарт написав у 14 років. Тоді ж він був прийнятий у члени відомої Філармонічної академії. Згадують випадок, коли розчулений та вражений батько звернувся до свого сина-академіка, і той поважно відповів йому: «Шановний батьку, оскільки я вже академік, то можна я нарешті піду погуляю?».

Під час концерту згадувались подорожі і перші успіхи Моцарта як дорослого музиканта, його захоплення грою Мангаймського оркестру – найкращого в Європі на той час, закоханість в Алоїзію Вебер, листування з батьком і розбите серце композитора, коли Алоїзія вийшла заміж за іншого. Зальцбург, невдала подорож до Парижу, кар’єра у Відні, одруження із сестрою Алоїзії Констанцією, вільне масонство, успіх «Чарівної флейти» та інших відомих творів композитора – слухачі неначе перегортали музикальні сторінки творчого життя великого композитора.

Моцарт віртуозно умів грати на багатьох музичних інструментах і однаково любив фортепіано, скрипку, кларнет, а отже і писав свої твори для всіх цих інструментів. Відтак у його доробку – а Моцарт є автором понад 600 творів – 19 опер, більш як 50 симфоній, велика кількість інструментальних концертів, зокрема концерти для фортепіано з оркестром, для скрипки, флейти, гобоя, кларнета, валторни, фагота; сонати і сонатини, квінтети і квартети, різні п’єси для оркестру і ансамблю, окремі вокальні твори з оркестром і фортепіано та багато інших інструментальних та хорових творів.

Творчість Моцарта  – це безцінний скарб, подарований людству, який не перестає дивувати, бентежити, дарувати насолоду і світлі почуття. Пізнаючи Моцарта, ми пізнаємо себе, лікуємо душу, віднаходимо гармонію. Так і маленькі рівненські музиканти, після багатоденного карантину у школах, наприкінці зими прийшли до органного залу, аби поринути разом у світ музики Моцарта – назустріч теплому настрою, весні та лікувальній силі мистецтва.

 

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ