Безнадійне Полісся: місцеві проганяють інвесторів з «клондайку»?

Проблема з масовим нелегальним видобутком бурштину на Рівненщині вже давно переросла масштаби області. Тисячі гектарів знищених земель та унікальної поліської природи – «подарунок», який бурштинокопачі залишають своїм нащадкам.

Не зважаючи на поодинокі намагання вирішити ситуацію на державному рівні, суттєвих змін у боротьбі з глобальною екологічною загрозою наразі не помітно. А будь-які спроби впливу одразу ж блокуються агресивно налаштованими «кришувальниками» на місцях.

Наприкінці 2016 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову про рекультивацію земель, пошкоджених внаслідок незаконного видобування бурштину. Виконавцями пілотного проекту призначили державні підприємства «Бурштин України» та «Укрбурштин», які легально видобувають сонячне каміння.

ДП «Бурштин України» знайшло американських інвесторів, які погодилися втілити в життя ідею рекультивації поліських земель, закупивши та орендувавши необхідну для даних робіт техніку. Попередньо спеціалісти розробили проект та провели екологічну експертизу, а також отримали погодження від лісгоспів.

В кінці травня цього року працівники підприємства вже були готові розпочати роботи з рекультивації, розчистили територію і завезли будівельну техніку на територію Цепцевицького лісництва. Однак отримали жорсткий супротив від місцевих правоохоронців.

– Голова Володимирецького райвідділку поліції Віталій Березовський особисто прибув на місце, захотів, щоб техніка покинула район, заявивши, що наше підприємство тут працювати не буде. Після цього вночі п’ятеро невідомих озброєних людей прибули на будівельний майданчик, погрожували розправою нашим працівникам, охоронцям, всіляко залякували протягом 2-3 годин, – розповів виконуючий обов’язки генерального директора ДП «Бурштин України» Дмитро Тяглій.

На ранок поліцейські арештували всю техніку, затримали працівників та  доставили їх у відділок поліції, відкривши кримінальну справу за статтею 240 Кримінального Кодексу – незаконний видобуток бурштину. Втім, судді не знайшли порушень у діях працівників, що приїхали рекультивувати пошкоджені землі.

За приблизними підрахунками, більше 4 тисяч гектарів землі в Рівненській області пошкоджено внаслідок незаконного видобутку бурштину. ДП «Бурштин України» спільно з інвесторами планують рекультивувати 240 гектарів земель. Однак керівники підприємства побоюються, що травневий інцидент може налякати американських партнерів.

– Я не уявляю, як працівників повернути на ті території після всього того жаху, який вони пережили. У нас є інформація, що в якості тої банди, яка приходила вночі і відверто погрожувала вбити наших людей, були штатні працівники Володимирецької поліції. У нас є свідки та джерела інформації, яких ми поки що не розкриваємо. Ми боїмося, що наші партнери підуть з України. І тоді ми залишимось без інвестицій, без допомоги. Також ця історія може нанести серйозний збиток можливостям України залучати інвестиції. Ми попросили їх зачекати. Я здивований тому, наскільки цинічно місцева влада та поліція протидіє центральній владі України. Особисто чув від них: «Якщо ви звідси не заберетеся з тими американцями, ми піднімемо людей і вони спалять вашу техніку», – зазначив помічник гендиректора ДП «Бурштин України» Костянтин Ващенко.

Державні кошти на рекультивацію пошкоджених земель не виділяються, адже цей процес потребує значних капіталовкладень та дороговартісної техніки. Тому ведуться пошуки закордонних інвесторів, які роблять початкові внески. Згодом усі затрати покривають за рахунок обробки та виготовлення різних виробів з бурштину, продаючи які підприємство розраховується з інвесторами.

Перша зустріч з представниками американської фірми «Уорлд Ембер Корпорейшн» відбулася в грудні 2016 року у Києві. Корпорація має досвід з видобутку та дослідження корисних копалин в Канаді. Американські партнери вже інвестували в українське підприємство 150 тисяч доларів.

– Ви прекрасно знаєте, як виглядають північні райони області. Це вже не проблема, а ціла екологічна катастрофа. Держава вчасно прийняла рішення боротися з цим, запровадивши програму рекультивації. Ми були першими, хто були готові розглянути можливість реалізувати частину цієї програми своїми силами. Зустрілися з міністром екології України, отримали гарантії від своїх акціонерів, що більше 10 мільйонів доларів буде введено в Україну на цей проект. Ми поважаємо вашу країну і хочемо чесно в ній працювати. Не зважаючи на всі труднощі, плануємо продовжувати роботу, – додав засновник ТОВ «Уорлд Ембер Україна» корпорація «Уорлд Ембер Корпорейшн» Каспарс Цинітіс.

Фахівці кажуть, що рекультивація – процес кропіткий. Нелегальні копачі мотопомпами вимивають грунт на глибину в десятки метрів, повністю порушуючи його гідрологічні властивості. Тому просто вирівняти землю екскаватором та висадити саджанці дерев – недостатньо.

– Якби просто загладити поверхню і висадити ялинки – це «копійки». Основні затрати йдуть на те, щоб знайти грунт, нормалізувати його густину через спеціальну установку, утрамбувати його. Ще одна проблема – залишок в землі достатньої кількості бурштину. Помпа просто нищить місце зародження бурштину, старателям вдається вимити 20-30% каменю, увесь інший бурштин пошкоджується, іноді заганяється на ще більшу глибину, – пояснює Костянтин Ващенко.

Державні підприємства з видобутку бурштину не відмовляються від своїх планів щодо відновлення виснажених земель Полісся. У зв’язку з агресивним опором володимирецьких правоохоронців, звернулися до Міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова та Голови Нацполіції Сергія Князєва. Крім того, ДП «Бурштин України» відстоюватиме свої інтереси в суді, а в разі потреби – у міжнародних інстанціях.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ