Поляку дали зазирнути в рівненські підземелля

Днями до Рівного завітав польський експерт з питань збереження пам’яток архітектури та історії Пьотр Мазур. Гість із Любліна приїхав на запрошення начальника управління культури та туризму Рівненської міської ради Тараса Максименка.

Місцеві архітектори проконсультувалися з поляком стосовно підземель у парку Шевченка, які наразі активно досліджують та планують реставрувати за кошти Європейського Союзу.

– Нові «курятники» вміють проектувати, а зберегти якусь спадщину технологічно дуже складно. Ми підключили спеціалістів зі всієї України, які нам надають консультації. Завдання експертів – зробити так, щоб об’єкт вистояв і не розвалився після всіх робіт. Бо можна зробити так, що буде «красіво», але воно раз – і розвалиться. Ми не можемо допустити, щоб спадщина була знищена. Люди, можливо, чекають, що все буде гарне, ладне і в ідеальному стані – це не так. Смак цього об’єкту в тому, щоб навіть те, що піддалося руйнуванню часом – залишити, – зазначив Тарас Максименко.

Фахівці зійшлися на думці, що об’єкт в парку Шевченка повинен максимально зберегти свою автентичність. Саме такий підхід вже сповідують в Європі і його доцільно впроваджувати і в Рівному. Пьотр Мазур виступає консультантом у питаннях відновлення та реставрації, маючи значний досвід подібної діяльності в себе на батьківщині.

– Понад 20 років працюю в Польщі та вже 10 років – Для Міністерства культури і туризму України, Інституту національної пам’яті. Проводимо дослідження різних місць в Дрогобичі, Дубні. В Україні загалом вистачає місць, які потрібно досліджувати. Водночас у Рівному немає великої кількості історичних будівель та пам’яток архітектури. Є ініціатива відновлювати те, що є, шукати такі місця. Щодо підземель на місці палацу Любомирських – це має бути об’єкт, який приноситиме користь мешканцям. Але дуже важливо зберегти автентичність, оригінальність цього місця, туристичну привабливість, – наголосив Пьотр Мазур.

До подальших обговорень планують залучати столичних спеціалістів. Хоча, за словами Максименка, наразі в Україні достатньо складно знайти кваліфікованих «консерваторів». Адже розвиток реставрації в Україні рухається дуже повільно, а талановиті спеціалісти виїжджають за кордон.

Окрім автентичності, ініціативна група зійшлася на низці інших вимог, яких варто дотриматись у розробці загального проекту реконструкції земель у парку Шевченка.

– Є декілька кроків, які потрібно виконати, щоб він був безпечним, функціональним, працював тривалий час. Потрібно, щоб проект став не тільки в розважальному плані цікавим, а й в туристичному, – додала архітектор-реставратор Оксана Байцар-Артеменко.

З польським гостем рівняни встигли розписати подальший план реставрації. Пьотр Мазур відзначив далеко не найгірший стан рівненських підземель.

Нагадаємо, проект «Таємничі підземелля Рівного» погодилися профінансувати за кошти Європейського Союзу – понад 440 тисяч євро. Частину цих коштів вже отримало місто. Втілити ідею в життя планують вже менше, ніж за два роки. Територію поблизу «Зеленки» облагородять, а також облаштують квест-кімнати з впровадженням сучасних технологій.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто тепер займатиметься рівненськими підземеллями?

Чи вистачить європейських грошей на реставрацію рівненського підземелля?

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ