«Поправки Лозового»: для мертвих і живих

Історія зі змінами правил поховання не на жарт налякала рівнян. Зокрема, читачі тижневика «Льонокомбінат» почали бити на сполох ще у понеділок, найактивніші з яких приходили в редакцію і, обурені, збиралися протестувати проти нововведень у законодавстві. Таку бурхливу реакцію в суспільстві викликали поправки до Кримінально-процесуального кодексу, згідно з якими відтепер поховання буде неможливе без довідки з суду.

Абсурдні поправки, що ускладнять життя не тільки простим людям, але й суддям та слідчим органам, вже охрестили «правками Лозового», адже вніс їх саме нардеп з Рівненщини від Радикальної партії Олега Ляшка Андрій Лозовий. Окрім іншого, як заявила низка депутатів та юристів, пише «Українська правда», ці «шкідливі» поправки також дозволять уникнути покарання корупціонерам і колишнім членам Партії регіонів, адже зменшують строки слідства з років до місяців.

Крім того, в новому КПК є й інші зміни, які по всій країні завалять суди клопотаннями з боку слідчих органів, змушених звертатися за додатковими дозволами для проведення експертиз. А це в свою чергу значно ускладнить роботу слідчих, принесе матеріальний збиток і додатково навантажить оперативників і слідчих. Ці зміни до Кримінального кодексу Верховна Рада прийняла ще 6 жовтня 2017 року. З 15 березня 2018 року вони набувають чинності.

Справа в тому, що раніше, якщо помирала людина, на місце виїжджала швидка медична допомога і слідчо-оперативна група. Лікар констатував смерть, а слідчий відкривав карне провадження і відправляв тіло у морг з постановою на проведення судово-медичної експертизи. Без постанови морг не може прийняти тіло.

Відповідно до поправок Лозового, з 15 березня цього року слідчому буде заборонено призначати експертизу, натомість його зобов’яжуть звертатися за дозволом на проведення експертизи до суду. І якщо рішення доведеться чекати не менше 72 годин, ймовірно, що виникнуть серйозні перебої з оперативністю роботи судових установ. А родичі померлого у свою чергу отримають проблему: що робити з тілом? Адже без рішення суду морги не прийматимуть тіло для проведення розтину і першочергової судово-медичної експертизи.

Ґвалт навколо скандальних поправок до КПК встиг налякати навіть суддів. В коментарі одному з рівненських інтернет-видань головний суддя Рівненського міського суду Петро Денисюк зазначив, що судді тепер матимуть розглядати клопотання правоохоронців на проведення розтину, тоді як раніше це все відбувалося автоматично. І судді до цього процесу мали відношення лише у випадку насильницької смерті, вбивства тощо.

 

Паніку серед рівнян розвіяли в середу, 14 березня, напередодні дня, коли поправки набирають силу. Під час брифінгу начальник слідчого управління Головного управління Національної поліції Рівненщини Олександр Панасюк  пояснив, що зміни до законодавства ніяким чином не вплинуть на пересічних громадян, а лише завдадуть клопоту слідчим і суддям.

– Відтепер слідчий змушений звертатись до суду за місцем проведення досудового розслідування з клопотанням про проведення експертиз. Суд має право ухвалити рішення з цього приводу протягом 1-5 днів, – пояснює Панасюк. А якщо у судді не виходитиме розглянути клопотання, ніхто не зможе змусити його винести ухвалу раніше. І це, вважає Олександр Панасюк, ускладнюватиме розслідування кримінальних проваджень. А навантаження, зокрема на міський суд, може збільшитись у чотири рази.

Втім, якщо людина помирає природною смертю, рідні отримують свідоцтво про смерть, як і раніше. Адже експертиза проводиться лише в межах кримінального провадження. А далеко не всі трупи є «кримінальними».

– Якщо людина помирає за місцем свого проживання, досягла відповідного віку, коли є лікарське свідоцтво про смерть – нема абсолютно ніякої необхідності направляти тіло на проведення судово-медичної експертизи. У цьому плані нічого не змінюється. Законодавець змінив тільки один момент – призначення експертизи. Але я не бачу підстав, щоб суд не зміг не дати дозволу на проведення експертизи, – додає правоохоронець.

В управлінні також пояснили, в яких випадках слід призначати експертизу через суд обов’язково:

  • якщо є підозра до насильницьку смерть;
  • якщо особа померла поза місцем проживання;
  • при раптовій смерті або при нез’ясованих обставинах;
  • особу людини не встановлено.

У решті випадків, запевняють правоохоронці, буде як і раніше – складатимуть висновки про ненасильницьку смерть даної особи. Після цього можна буде отримати свідоцтво про смерть і поховати померлого, пише charivne.info.

Крім цього, аби уникнути небажаних затримок, за словами Олександра Панасюка, на спільній нараді із суддями та прокурорами було прийнято рішення про те, що ухвала про проведення експертиз буде надаватися у день звернення слідчого. Працівники прокуратури, Національної поліції міста та районів домовилися також про те, що слідчі по кримінальних провадженнях будуть надавати копії клопотань до суду, за якими морги можуть приймати тіла, але розтин будуть робити тільки після ухвали суду.

У свою чергу заступник начальника Управління державної реєстрації – начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Рівненській області Віта Оводюк також заспокоює рівнян: в їхньому відомстві нічого радикально не змінилося і свідоцтва про смерть в ДРАЦС видаватимуть по традиційній схемі.

– Ми керуємось тими самими підставами, що і раніше. Згідно із ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація проводиться органом реєстрації на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою. Другою підставою є рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров’я або судово-медичної установи, – не пізніше п’яти днів.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ