Про безпеку, захист, контроль: рівненська Держпродспоживслужба підсумувала 2017 рік

Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в Рівненській області прозвітувало про свою діяльність у минулому році. Під час прес-конференції начальник Головного управління Володимир Лазарчук детально описав результати діяльності за напрямками – в галузі безпечності харчових продуктів та ветмедицини, дотримання санітарного законодавства, захисту прав споживачів, контролю за регульованими цінами.

За словами фахівців, актуальною залишається проблема з перманентними спалахами африканської чуми свиней в населених пунктах області, а також захворюванням тварин, в тому числі домашніх, на сказ. Окрім цього, Держпродспоживслужба слідкує за якістю харчових продуктів та інших товарів, реагуючи на звернення громадян. Усі аналізи та проби продуктів здійснюються у Рівненській регіональній ветеринарній лабораторії.

За рік лабораторіями області проведено 1,3 мільйона досліджень. Щоденно службою проводяться заходи з профілактики, ліквідації та недопущення поширення збудника африканської чуми свиней.

Місцева лабораторія досліджує патологічний матеріал на наявність різноманітних інфекцій та захворювань. При потребі тут розтинаються трупи дрібних тварин. Зокрема, із півтисячі проб на сказ ветлабораторією виявлено 56 позитивних випадків захворювання тварин на сказ – переважно у лисиць, собак та котів. За результатами лабораторних досліджень на території області оголошено 47 неблагополучних пунктів по сказу.

З 2015 року на Рівненщині зареєстровано 25 спалахів африканської чуми свиней, шість випадків зафіксовано вже у цьому році. По області проводяться заходи по недопущенню розповсюдження збудника – відбувається відстріл та спалювання хворих тварин.

­– В минулому році затягнулася осінь, відповідно продовжився ягідний та грибний сезон. Люди довгий період часу перебували в лісах, збирали ягоди і гриби, тому біобезпеки як такої не було. Заносили із взуттям та на одязі захворювання. У нас довго стоїть кукурудза. Дикий кабан довгий час перебуває там, його відстрілюють і ті туші розповсюджуються неконтрольовано, – пояснює начальник ГУ Держпродспоживслужби в Рівненській області Володимир Лазарчук.

У Держпродспоживслужбі додають, що зменшити розповсюдження АЧС в області покликана депопуляція диких кабанів, які передають  захворювання свійським тваринам. Зокрема, в порівнянні з 2015 роком поголів’я диких кабанів на Рівненщині зменшилося від 6 до 2 тисяч.

Питанням відшкодування вартості свиней громадянам займаються обласні та райдержадміністрації. Однак в найближчому майбутньому такі повноваження можуть бути покладені на управління держпродспоживслужби, які виплачуватимуть компенсації за вилучених тварин.

Відділ ветеринарної експертизи займається дослідженням харчових продуктів. Тут визначають загальну забрудненість, наявність кишкової палички чи сальмонели. Окрім цього, досліджують наявність антибіотиків у харчових продуктах – таких як молокопродукти, м’ясопродукти та яйця. У відділ прийому харчових продуктів звертаються замовники, які хочуть дослідити певну продукцію, а також виробники. Відбір продукції проводиться комісійно за участю спеціалістів-ветеринарів.

– Ми мусимо досліджувати, щоб люди споживали здорову їжу. Якщо ми знаходимо антибіотик, визначаємо, скільки його є в даному продукті. Далі є спеціальна інспекція, яка займається харчовим продуктом. Наша лабораторія займається лише виявленням чи визначенням кількості. Найчастіше антибіотики знаходимо в молоці та м’ясі, – зазначили у лабораторії.

Спеціалісти управління захисту споживачів провели десятки планових та позапланових перевірок та виявили різного роду порушення. Частину продукції було забраковано та тимчасово знято з реалізації. Споживачі звертаються до Держпродспоживслужби через неякісну продукцію. Близько 100 тисяч гривень було відшкодовано підприємцями за неякісний товар.

– Система якості досліджень ведеться на відповідному рівні. Дослідження ми проводимо у багатьох сферах. Це харчова продукція, рослинні продукти. Підприємці мають проводити контроль, в тому числі лабораторний. Вони звертаються до нас, і ми підтверджуємо якість тієї чи іншої продукції. Буває, що ми фіксуємо невідповідність нормам. В харчовій продукції зустрічаємо перевищення нітритів, нітратів. У воді фіксуємо виявлення підвищеного вмісту заліза. Якщо ми знаходимо невідповідність, то повідомляємо інспекцію, яка працює з тим підприємством, по усуненню недоліків, – розповів директор Рівненської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини Андрій Кутельмах.

Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства перевіряє дитячі та загальноосвітні навчальні заклади.

– За 2017 рік виявлено 860 випадків порушення вимог санітарного законодавства. Більше 40% знайшли при перевірці загальноосвітніх навчальних закладів. Також минулого року в області проведено епідемічне розслідування 10 випадків отруєння грибами, – зазначив Володимир Лазарчук.

Зокрема, випадок отруєння дітей також було зафіксовано в Зарічненській школі-ліцеї. Два тижні тому ГУ Держпродспоживслужби у Рівненській області виграло суд у фірми, яка поставляла продукти харчування в цей навчальний заклад, зобов’язавши її  виплатити штрафні санкції.

– Все пов’язано з харчуванням і тими санітарними умовами, які є в їдальні. На превеликий жаль, сьогодні їдальні віддаються в оренду фірмам, які виграють тендер, і директори навчальних закладів не контролюють цей процес, – додав Володимир Лазарчук.

Спеціалісти досліджують також якість води у шкільних та дошкільних навчальних закладах, а також з колодязів. Кажуть, що якість води переважно залежить від того, з якого регіону вона доставлена. Там, де є водопроводи, водоканали контролюють якість води по очищенню і по інфекції. До слова, в північних регіонах області у воді в колодязях виявили перевищення вмісту заліза.

Підбиті підсумки і у сферах карантину та захисту рослин. Зокрема, у минулому році карантинний режим оголошено на площі близько 92 гектарів по амброзії полинолистій та на 320-ти гектарах – де виявлено західного кукурудзяного жука.

Управлінням захисту споживачів за рік виявлено 586 видів різного роду порушень, до відповідальності притягнуто більше сотні посадових осіб. Разом з тим, досліджено 290 рекламоносіїв, у третини з них зафіксовано порушення.

Серед напрямків Держпродспоживслужби також є моніторинг цін по аптечній мережі, які беруть участь в Урядовій програмі «Доступні ліки», а також реєстрація сільськогосподарської техніки.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ