Сьогодні церква вшановує первоверховних апостолів Петра і Павла

Апостол Петро був братом апостола Андрія Первозванного. Андрій і привів брата до Христа, але тоді його ще звали Симоном. Ім’я Петро він отримав від самого Ісуса, коли першим з апостолів назвав його Христом (тобто Месією). За твердість віри Господь і назвав його Петром, тобто каменем, на якому він збудує Церкву Свою.

Петро тричі відрікся від Господа, але після свого воскресіння той знов відновив його в апостольській гідності, триразово, по числу зречень. За переданням, апостол Петро кожен ранок при звуках співу півня згадував свою легкодухість і ридав кривавими сльозами.

Петро першим приступив до будівництва Церкви, ще в день зішестя на апостолів Святого Духа. Апостол проповідував в Антіохії, Малій Азії, Єгипті, Карфагені, Греції, Римі, Іспанії і Британії. Саме із слів Петра написав Євангеліє для римських християн апостол Марк. Сам Петро є автором двох Послань, де він застерігає новонавернених від тих самих псевдовчень, які лежать в основі сучасного протестантизму. Свою мученицьку кончину апостол Петро прийняв в 67 році в Римі. Його розіпнули вниз головою. Настільки незвичайний спосіб страти він вибрав сам, оскільки вважав себе негідним бути розіпнутим подібно до Христа, від якого він колись відрікся.

Апостол Павло (Савл), на відміну від Петра, був людиною знатною і освіченою. Спочатку він був ревним гонителем християн, всіма силами прагнув припинити поширення християнства.

Савл був наділений особливими повноваженнями по винищуванню християнства за межами Палестини. Але не знав він тоді, що і Господь вже призначив його «спудом вибраним Собі». На дорозі до Дамаску Савла раптово засліпило яскраве світло. Впавши на землю, він почув голос Господа: «Савле, Савле, за що гониш мене?». Супутники осліплого Савла також чули голос Христа і його веління йти до Дамаску до християнської общини. Приведений до християн, Савл прийняв у них хрещення, під час якого прозрів.

Першим пунктом подорожі новонаверненого Савла став Кіпр, де він обернув до віри римського проконсула Сергія Павла. З тих пір і сам Савл іменується Павлом. Під час своєї місіонерської подорожі він засновував християнські общини у всіх середземноморських країнах. Для знову освічених общин апостол Павло написав 14 послань, що є систематизацією християнського учення. Ці послання, завдяки щонайширшій освіті і багатому досвіду автора, відрізняються приголомшливою глибиною.

У 59 році апостол Павло був узятий під варту римськими властями і опинився в ув’язненні. Два роки опісля Павло як римський громадянин був відправлений до Риму на суд кесаря. Після дев’ятимісячного висновку по велінню Нерона апостол Павло був обезголовлений в тому ж 67 році, що і апостол Петро. І якщо Петра сам Глава Церкви назвав «каменем, на якому вона стоїть», то Павла за монументальні праці вже сама Церква назвала своїм «стовпом». Тому обидва вони називаються «Первоверховними апостолами» і пам’ять їх святкується в один день.

У народі день Петра і Павла в старовину вважався початком літа — «Петро літо починає, а Ілля запечатує».

До цього свята колись готувалися заздалегідь: білили хати, оздоблювали рушниками стіни, скрізь чисто прибирали. Вранці йшли до церкви, а повернувшись, розговлялися мандриками – спеціальними пампушками, що пекли з пшеничного тіста, яєць та сиру. Сама назва печива виникла від того, що, мандруючи шляхами, Петро з Павлом харчувалися «мандриками».

Кажуть, що цього дня перестає кувати зозуля, бо вона вкрала у святого Петра одну мандрику, і Бог за це покарав її тим, що кожного року у цей час вона «давиться» і перестає кувати. Якщо зозуля кує після Петра – це віщує нещастя.

У деяких регіонах день Петра вважається святом рибалок, бо апостол Петро є покровителем рибного промислу. І зрозуміло, що у цей час спостерігали за погодою. «Як на Петра сльота, то буде влітку багато болота», а «Як спека, то на Різдво буде мороз».

У день Петра і Павла не можна працювати, особливо у полі, щоб не потривожити хлібні колосся, і щоб урожай був хорошим. Після Петрового дня починалася пора жнив та сінокосу.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ