У Рівне «прийшли» нові гроші: думки експертів

Національний банк України 14 березня представив нові монети номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень. В обіг монети почали вводити поступово з квітня цього року.

І за кілька літ вони мають повністю замінити паперові банкноти. Разом із новими НБУ припиняє карбувати монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок, а готівкові розрахунки пропонує заокруглювати.

Думки рівнян щодо нововведень регулятора різняться кардинально. Одні підтримують, інші стверджують, що такі новації сучасних краян перетворять на середньовічних мужів із мішечками для копійок на поясі.

Відомий рів нянин, економіст Святослав Клічук, зауважує, що подібне рішення давно на часі і ніяких мінусів він не вбачає:

– Я думаю рішення цілком логічне, зважаючи на те, що ті 5 копійок уже нічого не варті. До того ж, у багатьох закладах торгівлі такі заокруглення фактично уже давно діють.

Натомість водій маршрутки  Анатолій (чоловік побажав не називати свого прізвища ) певний, це тільки початок. І нові гроші, які йому довелося тримати в руках, зовсім не сподобалися:

– У Рівному поки таких копійок мало. Однак, вже траплялося тримати їх у руках. Насправді дуже незручно. Кому цікаво, щоб у кишені дзеленчали копійки? Крім того, за розміром нові гривні нагадують 1 і 2 копійки, от тільки товстіші. Уявіть, як розраховуватися тими копійками в маршрутці? Але треба визнати, до того йшло. Бо, що ж зараз можна купити за 1 гривню.

Ми звернулися до економічних експертів, щоб з’ясувати, як ці нововведення вплинуть на грошовий обіг і чи немає тут додаткових інфляційних загроз.

Знаний столичний економіст, автор книги  «Економіка ХХІ століття» Олексій Геращенко зауважує, що через заміну банкнот монетами взагалі не варто хвилюватися. Все справа звички:

– Готівка – це невеличка частина грошової маси, що в цивілізованому світі поступово йде в небуття. Коли вона стане непотрібною – питання часу. Заміна зношених купюр на нові відбувається постійно й викликає кожного разу побоювання в інфляції. Але інфляція відбувається тоді, коли занадто стрімко збільшується вся грошова маса, насамперед, її безготівкова частина. Тому виводити будь-які теорії на базі чогось, що відбувається з готівковими грошима, взагалі не варто. Щодо монет замість купюр, то це справа звички. А оскільки 1 гривня – це практично 3 євроценти, за поточним курсом, то таке заокруглення об’єктивно назріло. Тож із цих технічних речей не варто вибудовувати теорій заколоту і чекати катаклізмів.

Кандидат економічних наук Дмитро Нікитенко, розповідає, що ідея відмовитися від карбування монет дрібного номіналу не нова.  Обговорювали її офіційно і неофіційно періодично: 2006, 2010, 2011 роках. А причиною є і завжди було – збитковість карбування монет дрібного номіналу.

– Сам факт відмови від карбування монет дрібного номіналу є наслідком, а не причиною основного об’єктивного явища: знецінення грошової одиниці. Якщо порівнювати цінність або ж купівельну спроможність монети «1 копійка» у 1996 та у 2018 роках, то, звичайно, вона є різною – з часом купівельна спроможність зменшується. Хоча є і спільна риса: за монети номіналом 1 і 2 копійки і у 1996 році, і у 2018 році можна було купити лише одне – ні-чо-го. В основному призначення дрібних монет за всю історію їх існування полягало у тому, щоб давати решту. Також варто зазначити, що готівка для банківської системи – це ще і достатньо дороге задоволення: купівля, транспортування, зберігання. Тому, в цілому, по банківській системі цей захід є економією.

Ще років з десять назад, коли йдеш по вулиці, можна було побачити як на дорозі лежать монети дрібного номіналу (1, 2, 5 копійок) і ніхто їх не підбирає. Зараз таке відчуття, що такими монетами взагалі не користуються, а «дорожний» номінал виріс до 10 та 25 копійок.

Щодо інфляційних загроз внаслідок відмови від карбування дрібних монет, то фундаментальних економічних підстав до цього не існує, оскільки заокруглюється лише загальна сума чеку, а не цінник товару і то за умови, якщо і у покупця, і у продавця будуть відсутні дрібні монети. Говорити про вплив цього заходу на інфляційні очікування досить передчасно.

Проте є психологічний чинник, який полягатиме в тому, що продавці вже почнуть заокруглювати ціни на товари в більшу сторону, і споживачами це буде трактуватись як інфляція.

Тому є два рішення, щоб не переплачувати 1-5 копійок при кожному випадку купівлі: завжди носити з собою дрібні монети (можна у мішечку на поясі і відчувати себе стародавнім купцем) або відмовитись від готівки і перейти на розрахунки карткою (телефоном, годинником), де правила заокруглення не застосовуються. Єдина незручність для громадян – доведеться носити багато монет, – резюмує фахівець.

 

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ