У Рівному побував космічний гість

У День космонавтики, 12 квітня, на кафедрі геології та гідрології НУВГП студентам презентували зріз та уламок метеориту «Суземка», який майже три роки тому у Брянській області Росії виявив рівнянин Віктор Біцюк. Це один із шести унікальних залізних метеоритів, знайдених у світі, з найбільшим вмістом нікелю та золота.

Не зважаючи на невеликий розмір, вага космічного каменю становить майже 10 кілограмів. 18 липня 2015 року незвичний камінь запримітив рівнянин Віктор Біцюк, який разом зі своєю сім’єю на той момент проживав у Росії. Дещо пізніше поблизу метеорита було виявлено ще п’ять дрібніших фрагментів, що говорить про залізний метеоритний дощ над цією територією.

– Зі своєю дружиною і сином ми на автомобілі зупинилися в лісі біля містечка Суземок. Потрібні були дрова для багаття і каміння під гриль-решітку. Приблизно в 20-30 метрах від стоянки мною і був знайдений цей камінь. Одна рука була зайнята дровами, а другою рукою я не зміг його підняти. Він був приблизно на третину втоплений в землю. Я покликав сина, і коли він його витягнув і приніс до багаття, ми дуже здивувалися його тяжкості. Відразу зрозумів, що це справжнісінькій метеорит – через вагу несумісну з його розмірами. Ми забрали його з собою, – розповів першовідкривач метеорита.

Над дослідженням космічного каменю майже рік працювали в Російській Академії наук. Згодом метеорит «Суземка» отримав підтвердження на реєстрацію в Лондоні у Міжнародному товаристві з метеоритів і планетарних досліджень. Основна частина метеориту знаходиться в Москві.

Цікаво, що на території України за останні століття було зареєстровано падіння 43 метеоритів. Чотири з них – залізні. Водночас за період незалежності нашої держави жодного метеориту зареєстровано не було. В Академії наук України є підрозділ з 8 чоловік, який займається вивченням метеоритів.

– На сьогоднішній день в Україні мало фахівців з метеоритів, але я впевнений, що якби ви пошукали космічні камені на нашій території, хтось би знайшов. Наскільки я знаю, метеоритні дощі над Рівненщиною падали досить потужні. Невипадково у Корецькому районі знаходиться село Харалуг, де колись виготовляли «мечі харалужні», які згадуються у «Слові о полку Ігоревім». Ми недооцінюємо свою історію. Якби трохи відповідальніше ставилися до неї, можливо такий метеорит знайшовся б і в околицях Острога чи Кременця. Хімічні склади порід, які є навколо Рівного і його околиць, дозволяють говорити, що тут були впливи метеоритів, – зазначив голова правління товариства охорони пам’яток історії та культури Рівненської області Сергій Лейчук.

Сьогодні у світі дуже багато колекціонерів, які збирають метеорити. Вартість потенційної знахідки може сягати великих коштів. Вчені розповідають, що виявити метеорит досить складно, тому що його часто можна сплутати зі звичайним каменем. Основна його відмінність – невеликі розміри і велика вага. Найлегше метеорит знайти за допомогою компасу. У залізних космічних каменів яскраво виражений магнетизм, тому справжній метеорит притягне стрілку компаса до себе.

Найбільшим метеоритом на Землі вважається залізний космічний камінь «Гоба», знайдений у 1920 році на території сучасної Намібії у Африці. Його вага становить 60 тонн, об’єм досягає 9 метрів. За словами Сергія Лейчука, нині від падінь метеоритів найбільше страждає Південна Америка.

Шматочок знайденого рівнянином космічного каменю дозволили потримати в руках студентам. Адже існує повір’я, хто потримає метеорит в руках, той вважається щасливою людиною.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ