У Рівному презентували книгу про єврейське минуле міста

Днями у Рівному відбулася презентація книги Максима Гона «Rowne: обриси зниклого міста». Видання розповідає про історію міжвоєнного Рівного та передусім євреїв, які складали основну частину населення тогочасного міста.

Це своєрідний екскурс у провінційне польське містечко, де співіснували різні національності. При цьому автор намагається відобразити обличчя Рівного 1920-1930-х років на прикладі звичайних людей, які просто жили, боролися з бідністю та несвідомо залишили свій слід в історії міста.

Над створенням книги працювала ціла команда, до якої увійшли місцеві науковці, історики та краєзнавці. Максим Гон збирав архівні документи, раритені світлини, яких збереглося дуже мало. Автор зізнається, що ще до виходу книги в світ ділився напрацюваннями та роздумами зі своїми студентами (Максим Гон є завідувачем кафедри політичних наук РДГУ).

– Хочу подякувати тим багатьом людям, які в різний спосіб сприяли появі цієї книжки. Готуючись до нашого форуму, я сформулював таку тезу, що ті, хто терпів моє бубоніння на тему прочитаного, стали «читачами» ще неіснуючого тексту. Я вже більше 20 років живу в Рівному, і мене дивувало і дивує, що Рівне майже повністю зреклося свого минулого. В моїй голові не вкладається, яким це місто було колись, скільки тут було мови ідиш, – зізнається Максим Гон.

У своїй книзі автор зупиняється на персоналіях того часу, але не на політиках чи заможних людях, а описуючи життя пересічних євреїв. Хоча додає, що еліти в той час у Рівному вистачало. Значно більше уваги в тексті приділено основним трендам та настроям євреїв у той час. Зокрема, колосальній популярності сіонізму.

– Я писав цей текст в надії на те, що його читатимуть не стільки вчені і краєзнавці, скільки школярі, студенти і ті, хто цікавляться історією. Ставив за мету написати історію повсякдення. Є відомий стереотип, що всі євреї багаті та заможні. Я ж намагаюся описати життя у звичайних реаліях. Прочитав десь у пресі, що у Рівному було два види розваг в міжвоєнний період незалежно від національності – це кіно і сон, – додає автор.

Максим Гон зізнався, що довго роздумував над тим, чим завершити свою книгу. Епілогом стали буремні для єврейського народу 1939-1941 роки, прихід Радянської влади та Друга світова війна. Саме тоді, зазначає автор, історія єврейського Рівного добігла свого кінця.

– Єврейська громада у Рівному є, вона маленька, намагається бути активною, але зрозуміло, що це далеко не та громада, яка була в 20-30-х рр. минулого століття. Тому епілог – це розповідь про поневіряння часів радянізації та сумнозвісні Сосонки. Хоча дуже лаконічно, тому що я хотів, щоб у читача залишилося враження про живе місто, яке розвивалося, а не місто мерців, – каже автор.

Книгу про історію єврейської общини Рівного видано завдяки фінансовій допомозі німецького фонду Rosa-Luxemburg-Stiftung. Надрукували перших 500 примірників у видавництві «Волинські обереги». Не виключено, що тираж книги збільшать, адже навіть під час презентації не всі бажаючі змогли отримати примірник.

– Дуже радий, що в місті Рівному реалізовуються такі проекти. Практика показує, що нам бракує літератури на краєзнавчу тематику. Неодноразово доводилося чути від директорів магазинів про великий попит на книги з історії міста, – розповів директор видавництва «Волинські обереги» Віталій Власюк.

На презентацію книги завітало чимало гостей. Привітати свого викладача прийшли студенти РДГУ, краєзнавці та прості рівняни, що цікавляться історією рідного міста. Присутні зійшлися на думці, що варті уваги й інші сторінки минулого міста. Адже подібні розповіді можна знайти хіба що в окремих статтях місцевих істориків та краєзнавців, однак бракує цілісності.

– Я дуже сподіваюся, що книжка буде одним із поштовхів, щоб написати зовсім іншу історію Рівного. Таку історію, де будуть євреї, українці, росіяни, чехи, німці, де будуть переплітатись різні релігії. Написати історію Рівного так, як зараз пишуть у Європі. Можливо, я помиляюся, але здається навіть історії українського Рівного ще немає. І це загалом парадоксальна ситуація, – зазначив Максим Гон.

З найближчих планів громадської організації «Мнемоніка», до складу якої входить автор книги, – встановлення «каменів спотикання» жертвам Голокосту в обласному центрі. Меморіальні знаки планують встановити влітку цього року п’яти жертвам нацизму, які загинули в Рівному в роки Другої світової війни.

Вам також можуть сподобатись
Комментарі
Завантаження...
НОВИНИ ПАРТНЕРІВ